27 lutego 2020

Cło i Finanse » Podatki

KAS skutecznie walczy z przestępcami wyłudzającymi VAT

KAS skutecznie walczy z przestępcami wyłudzającymi VAT
Pracownicy i funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach, działając we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Lublinie, zlikwidowali grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami VAT oraz praniem brudnych pieniędzy.

Przeprowadzono kontrolę w trzech lokalizacjach na terenie woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.
Zatrzymano dwie osoby i zabezpieczono nośniki danych oraz obszerną dokumentację finansowo-księgową. Łączna wartość uszczupleń w podatku VAT spowodowana działalnością grupy przestępczej wynosi prawie 11 mln zł.

Działania kontrolne przeprowadzone 22 listopada 2018 r. były kontynuacją śledztwa rozpoczętego przez lubelską Prokuraturę w połowie października 2018 r. i wynikały z analizy zebranego wówczas materiału. Pracownicy i funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego wytypowali grupy podmiotów wystawiających i wprowadzających do obiegu fikcyjne faktury VAT oraz wyłudzających nienależny zwrot podatku. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się także procederem tzw. prania brudnych pieniędzy, pochodzących z oszustw podatkowych.

W toku śledztwa dwie osoby usłyszały zarzut popełnienia przestępstwa i zostały tymczasowo aresztowane na okres trzech miesięcy. Zgodnie z art. 271a § 1 Kodeksu Karnego za oszustwo dot. fałszowania faktur VAT grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone są kolejne przeszukania i zatrzymania.

jagr./KAS

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×