15 grudnia 2019

Cło i Finanse » Podatki

Grupa przestępcza okradająca tiry rozbita

Grupa przestępcza okradająca tiry rozbita
Areszt dla 10 członków zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w okradaniu tirów i zabezpieczenie skradzionego sprzętu elektronicznego o wartości ponad pół miliona złotych – to efekt trwającego od wielu miesięcy śledztwa prowadzonego przez policjantów z CBŚP we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp.

Udział w likwidacji tej grupy mieli również lubuscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od prawie 2 lat. Przestępcy specjalizowali się w okradaniu tirów i robili to w dość charakterystyczny sposób.

Na wytypowanym parkingu ciężarówki były najpierw dokładnie obserwowane, by zyskać pewność, że kierowcy śpią. Szybkie nacięcia plandeki umożliwiały sprawdzenie, jaki towar jest przewożony. Bezpośrednio po rozpoznaniu następowała kradzież.

W kręgu zainteresowań grupy przestępczej Dominika S. był głównie sprzęt elektroniczny, markowe kosmetyki i odzież.

W działania na różnych etapach śledztwa zaangażowanych było łącznie około 200 funkcjonariuszy CBŚP, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Gorzowie Wlkp. oraz z Biura Operacji Antyterrorystycznej Komendy Głównej Policji.

W realizacji udział wzięli funkcjonariusze policji: czeskiej, austriackiej i niemieckiej, co wynikało ze wspólnych działań koordynowanych przez Europol.

Podczas akcji wsparcia policjantom udzielili także funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim. Specjaliści KAS z zakresu informatyki śledczej oraz obrotu gospodarczego i podatkowego z Działu Realizacji uczestniczyli m.in. w przeszukaniach przeprowadzonych w siedzibach podmiotów gospodarczych, wykorzystując przy tym specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie służące do zabezpieczania dowodów cyfrowych.

Efektem akcji było zatrzymanie 10 podejrzanych. Pierwsze 6 osób zatrzymano w okolicach Skwierzyny podczas rozładunku skradzionego towaru, kolejne 4 osoby w Gorzowie Wlkp. Czynności w sprawie wykonywano również w Poznaniu, w Gliwicach oraz w woj. opolskim.

Podczas realizacji przeszukano 30 mieszkań, piwnic, garaży i pomieszczeń gospodarczych użytkowanych przez zatrzymanych. Zabezpieczone zostały dowody oraz  towar skradziony z dwóch transportów (kilkaset szt. sprzętów AGD, czy elektronarzędzi ogrodowych) o wartości ponad 500 tys. zł.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono luksusowe samochody należące do podejrzanych, o łącznej wartości przekraczającej 1,5 mln zł. Śledczy wystąpili o zabezpieczenie części majątku zatrzymanych w wysokości blisko 800 tys. zł. W Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udziału w licznych kradzieżach na terenie Polski i innych krajów Europy.

Na podstawie decyzji Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. już po 48 godzinach od zatrzymania wszyscy trafili na trzy miesiące do aresztu.
jagr./KAS

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×