27 lutego 2020

Cło i Finanse » Ubezpieczenia

Ceny OC w dół

Ceny OC w dół
Po trzecim kwartale 2018 roku można stwierdzić, że sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych mocno się ustabilizowała. Średnia cena transakcyjna polisy OC wyniosła 647 PLN – dla porównania, na początku roku średni koszt polisy to 686 PLN.

W trzecim kwartale w zaledwie dwóch województwach zanotowano podwyżki, a reszta Polski mogła cieszyć się drobnymi spadkami kosztów polis OC.

Cena polis OC niemal stoi w miejscu w województwie wielkopolskimi i lubuskimii. – Te dwa obszary naszego kraju niesamowicie się ustabilizowały. Koszt polis w ciągu kwartału spadł w województwie wielkopolskim zaledwie o 0,32%, natomiast w lubuskim to z kolei 0,29%. W obu przypadkach oznacza to spadek o nie więcej niż ok. 2 PLN, czyli niemal niezauważalny dla portfela klienta – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Jednak w większości Polski, koszty jakie musiał ponieść kierowca zmalały zdecydowanie bardziej niż we wspomnianych regionach. W trzecim kwartale polepszyła się sytuacja cenowa w województwie kujawsko-pomorskim (2,13%)iii, lubelskim (4,46%)iv, łódzkim (2,30%)v, małopolskim (4,46%)vi, mazowieckim (2,99%)vii, pomorskim (2,54%)viii, śląskim (2,98%)ix i świętokrzyskim (3,04%)x.

– Największym zaskoczeniem był bardzo wysoki spadek składek na Opolszczyźnie. W tamtym regionie ceny spadły z 696 PLN na 591 PLN, co daje nam różnicę 15% – dodaje Maciej Kuczwalski.

Następnym obszarem, w którym zanotowaliśmy wysoki spadek cen jest Podlasie (7,98%)xi, Podkarpacie (6,65%)xii oraz Warmia i Mazury (5,70%)xiii.
Najwyższe ceny nadal panują na Dolnym Śląsku, gdzie średnia cena jaką musieli zapłacić mieszkańcy za OC to 849 PLN. Jest to też jedno z dwóch województw, gdzie wzrosłą cena polis OC (o 1,43%). Podwyżkę cen można zaobserwować również w zachodniopomorskim, gdzie za OC trzeba było zapłacić 743 PLN (czyli 3,05% więcej niż w czerwcu br.).

– W następnych miesiącach w dalszym ciągu możemy się spodziewać nieznacznych zmian w cenach polis komunikacyjnych. Myślę, że możemy powiedzieć, że na chwilę obecną składki ubezpieczeń OC są ustabilizowane i do końca roku nie przewidujemy żadnych większych skoków cenowych, a cały rok 2018 upłynie pod znakiem lekkich spadków cen polis komunikacyjnych OC – podsumowuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.
źr. CUK

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×