21 stycznia 2020

Konfitury » Konfitury

Crash test: motocykl vs auto

Crash test: motocykl vs auto
Dzisiaj (19 maja br.) Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) i Koło Naukowe Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) zorganizowali pokaz dynamicznego testu zderzeniowego motocykla z samochodem osobowym.
W pokazie wzięli udział (jako obserwatorzy, a nie jako pozoranci) wiceministrowie infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz i Radosław Stępień, będący jednocześnie wiceprzewodniczącym KRBRD.
Chcielibyśmy, aby zapis takiego „crash testu” był wykorzystywany w procesie szkolenia przyszłych kierowców motocykli. Jest on tak wymowny, że powinien go obejrzeć każdy, kto zamierza prowadzić motocykl - powiedział Radosław Stępień.

Motocykliści szaleją na drogach

Test zderzeniowy pokazał, że motocykliści są narażeni na znacznie poważniejsze konsekwencje zderzenia, niż kierujący samochodem, ponieważ są „niechronionymi użytkownikami dróg”. Podobnie, jak rowerzyści i piesi płacą znacznie wyższą cenę za jeden błąd na drodze.
Aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach w Ministerstwie Infrastruktury opracowano projekt ustawy o kierujących pojazdami, który już został skierowany do Komitetu Rady Ministrów.
Projekt uwzględnia m.in. dyrektywę unijną nr 2006/126, która zakłada wprowadzenie nowej kategoryzacji „motocyklowych” praw jazdy, a mianowicie:
  • Kategoria AM – motorowery i czterokołowce lekkie – uzyskanie prawa jazdy od 14 lat,
  • Kategoria A1 – motocykle nie przekraczające pojemności 125 cm3 i o mocy nie większej niż 12 kW – od 16 lat,
  • Kategoria A2 – motocykle nie przekraczające mocy 35 kW oraz motocykle trójkołowe - od 18 lat,
O 115 km/h za dużo
Nowością jest wprowadzenie stopniowego dostępu do prowadzenia ciężkich motocykli w zależności od zdobywanego doświadczenia i umiejętności:
Kategoria A - wymagany minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorią A wynosi:
► 20 lat - dla osób, które od co najmniej 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2.
►  24 lata - dla osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2,

Motocykle stają się coraz popularniejszym środkiem transportu w Polsce. Jeszcze w 2005 roku w Polsce było zarejestrowanych 754 tys. takich pojazdów, w 2007 roku – już 825 tys., a zatem tylko w ciągu dwóch lat ich liczba zwiększyła się o ponad 71 tysięcy. Natomiast w samym 2008 r. zarejestrowano ponad 59 tys. motocykli i 158 tys. motorowerów, czyli o prawie 40% więcej niż w 2007 r.
Bardzo często użytkownikami tego rodzaju pojazdów są ludzie młodzi, bardziej skłonni do ryzykownych działań na drodze, którym zwykle trudno zaakceptować jest to, że konsekwencje ich niebezpiecznych zachowań ponoszą nie tylko oni, ale też inni użytkownicy dróg.
Od 2005 roku policja odnotowuje wzrost liczby wypadków z udziałem motocyklistów.
ebi./MI

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×