25 stycznia 2020

Konfitury » Konfitury

Znaleziono wrak statku liczący prawie 500 lat

Znaleziono wrak statku liczący prawie 500 lat

Znaleziono wrak statku z czasów dynastii Tudorów na plaży w angielskim hrabstwie Kent. Grupa lokalnych historyków-amatorów przypadkowo napatoczyła się na zagrzebany w mule kadłub podczas poszukiwań bunkrów z drugiej wojny światowej.


Poinformowali  odkryciu rządową agencję Historic England, która wysłała na miejsce specjalistyczną grupę archeologów. Okazało się, że statek pochodzi z 16 wieku - szacunkowo z 1531 roku, a po brytyjskich wodach pływał przewożąc barwniki, siarczany i inne środki produkcji tuszy pochodzące z pobliskiego Whitestable. Zbudowany został z dębu i modrzewia, miał jeden maszt, a tonaż sięgał 200 ton - co jest nietypowe jak na tamte warunki, gdyż przeważająca większość brytyjskich statków handlowych przewoziła tylko do 30 ton towarów. Podobnie było z jednostkami wodnymi pochodzącymi z tak odległych miejsc jak Hiszpania - angielskie rachunki celne z tej epoki wskazują, że około 90% zagranicznych statków miało tonaż nie przekraczający 50 ton. Zatem statek z Kent zaliczał się do samej czołówki flotyl z tej epoki.


Brytyjskie Ministerstwo Kultury oświadczyło, że znalezisko zostało objęte ochroną z racji jego wyjątkowego statusu jedynego historycznego wraku znalezionego na terenie południowej Anglii. Zlecono również dodatkowe badania dotyczące pochodzenia statku, składu załogi oraz udziału w tak krytycznym momencie rozwoju angielskiego imperium morskiego.

BW
Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×