24 czerwca 2018

Konfitury » Czy wiesz, że...

Przeglądarka ostrzeże klienta przed źle zabezpieczonym e-sklepem.

Przeglądarka ostrzeże klienta przed źle zabezpieczonym e-sklepem.Czy wiesz, że...
Już za kilka dni sklep internetowy lub inna firma świadcząca e-usługi, która nie wykupiła certyfikatu SSL straci rację bytu w Internecie. Przeglądarki Chrome i Firefox ostrzegą użytkownika, który będzie wpisywał login i hasło na nie zabezpieczonej stronie.
Mechanizm certyfikatów SSL od lat służący do ochrony komunikacji w sieci. Informacja o certyfikacie SSL jest jasnym sygnałem, że dostawca usługi internetowej został zweryfikowany przez dostawcę certyfikatu. Uniemożliwia to hakerom podstawienie fałszywej, podszywającej się strony w miejsce tej właściwej i gwarantuje, że użytkownik realizuje transakcję w zaufanym miejscu w sieci i nikt nie przechwyci przekazywanych informacji – np. haseł do poczty e-mailowej, czy bankowości elektronicznej.
Żeby zabezpieczenie miało sens, sami użytkownicy muszą jednak zwracać uwagę, czy strona internetowa, z którą się łączą i na której podają swoje dane, jest zabezpieczona certyfikatem SSL (czy pasek adresu jest zielony lub jest na nim kłódka). Internauci rzadko natomiast weryfikują wiarygodność stron internetowych, a dotychczas nie istniały zabezpieczenia zmuszające użytkowników do weryfikacji, czy strona jest zabezpieczona wiarygodnym certyfikatem SSL – mówi Ewa Skurtys, Menadżer Produktów w należącym do Asseco Data Systems SA Centrum Certyfikacji „Certum”, które jest największym dostawcą certyfikatów SSL w Polsce.
Dostawcy przeglądarek internetowych pomyśleli więc o rozwiązaniu, które zapewni większą kontrolę  i świadomość użytkownika. Na początku będą to ostrzeżenia, docelowo przeglądarki uniemożliwią podawanie hasła na stronach nieposiadających zabezpieczania w postaci certyfikatu SSL. Dla dostawców usług internetowych jest to zatem ostatni dzwonek aby zadbać o zabezpieczenie swojej strony certyfikatem jeszcze  przed wejściem nowych wersji przeglądarek.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×