28 lipca 2017

Konfitury » Czy wiesz, że...

W Polsce opłaca się wynająć magazyn samoobsługowy

W Polsce opłaca się wynająć magazyn samoobsługowyCeny są nawet 3 razy niższe niż w innych krajach UE
Rynek magazynów samoobsługowych w Polsce ma coraz więcej do zaoferowania i pomimo swojej niszowości kusi cenami. Te dziś są nawet trzykrotnie niższe niż w pozostałych krajach UE.
W UE kwitnie rynek magazynów samoobsługowych. Także w Polsce przybywa tego typu inwestycji. W kraju działa obecnie 11 magazynów. Najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Obok Węgier, Polska uznawana jest dziś za jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie Środkowo-Wschodniej.


Producent chemii samochodowej inwestuje w self storage

Wciąż jednak daleko nam do innych krajów UE. Dla przykładu w Niemczech działa obecnie 170 magazynów, we Francji 340, w Hiszpanii 313, a w Wielkiej Brytanii 1077. Ta ostatnia skupia w swoich rękach aż 39 proc. europejskiego rynku. W całej UE jest dziś 2746 magazynów typu self storage. Tylko w 2016 roku liczba ta wzrosła o kolejne 55 inwestycji – podaje Federation of European Self Storage Associations (FEDESSA).
- Rynek w Polsce jest bardzo młody i niestety wciąż niszowy, ma jednak ogromny potencjał.  Ostatnie 5 lat pokazuje, że w Polsce zaczął się pojawiać klient zainteresowany wynajmem tego typu powierzchni. To z kolei zachęca inwestorów do tworzenia nowych magazynów, w większości o modelu, jaki popularny jest w innych krajach UE. Tylko w ciągu ostatniego roku powstały w Polsce 4 nowe magazyny. To tyle samo, co we Francji, w Danii czy Austrii  - mówi Jarosław Nowakowski, dyrektor generalny firmy AMTRA, do której należą magazyny Sejfboksy w Sosnowcu.

Nieniszowa cena
Co ciekawe, pomimo niszy, w jakiej są magazyny samoobsługowe, rozwijającemu się w Polsce rynkowi pomagają ceny najmu – dziś jedne z najniższych w UE. Za roczny wynajem metra kwadratowego magazynu w Polsce zapłacimy od 200 do 250 euro. Dla porównania w Wielkiej Brytanii za roczny najem 1 m kw. zapłacić trzeba średnio 562 euro, w Danii 420 euro, a w Irlandii 384 euro. Najwyższe ceny w Europie, pomimo aż 47 magazynów, są w Szwajcarii. Tam za 1 m kw. rocznego najmu zapłacić trzeba trzykrotność ceny w Polsce, tj. 661 euro.
- Duża liczba magazynów wcale nie idzie w parze z niską ceną, przeciwnie. W krajach o sporej podaży mamy dziś wysokie ceny najmu. Wynika to przede wszystkim z bardzo dużej popularności magazynów wśród mieszkańców tych krajów. Polska na tym tle, obok Węgier czy Litwy, jako rynek wschodzący ma wciąż cenowo jedną z najlepszych ofert – mówi przedstawiciel Sejfboksów.

Boks to nie garaż
I faktycznie, na Węgrzech za roczny wynajem 1 m kw. zapłacić trzeba średnio 132 euro, z kolei na Litwie 144 euro – podaje FEDESSA.  Niestety klienci w Polsce wciąż są zdania, że ceny najmu za wysokie i zbytnio zbliżone do cen najmu garażu, dla których często alternatywą stają się magazynowe przechowalnie. Zdaniem przedstawicieli rynku, nie do końca jest to prawdą. 
- Nie można zestawiać ze sobą ceny najmu garażu z ceną najmu magazynu, bo składa się ona zupełnie z innych komponentów. Najmując garaż wynajmujemy jedynie powierzchnię, pomieszczenie. Wynajmując boks oprócz powierzchni i pomieszczenia, mamy także zapewnione bezpieczeństwo i odpowiednie warunki dla przechowywanych rzeczy.  To „dodatki” wliczone w cenę , których nie dostajemy przy najmie garażu – mówi przedstawiciel Sejfboksów.

Magazyny kuszą rabatem
W odróżnieniu od właścicieli garażów, wielu magazyny samoobsługowe w Polsce oferuje także rabaty, uzależnione zarówno od powierzchni najmowanego magazynu, jak również od czasu najmu. I tak dla przykładu w magazynach Sejfoboksy w Sosnowcu za roczny najem mającego 1 m kw.  boksu bez rabatu zapłacić trzeba 960 zł netto, zaś po rabacie 844,8 zł netto.
Jak jest on duży najlepiej pokazuje przykład magazynów z Sosnowca. Tam w ciągu trzech miesięcy od otwarcia ponad 30 proc. boksów jest już wynajęte.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×