17 października 2018

Konfitury » Czy wiesz, że...

Papierosy z przemytu, czy naprawdę wiesz co palisz?

Papierosy z przemytu, czy naprawdę wiesz co palisz?

Czy wiesz, że

Pomysłowość a może bardziej bezmyślność przemytników wciąż zadziwia i często przeraża. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykrywają przemycane papierosy m.in. w oponach samochodów, surowym mięsie, butlach gazowych.

Jednym z głównych celów realizowanych przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej jest utworzenie jednolitego, wewnętrznego rynku, który pomimo wyeliminowania kontroli na granicach wewnętrznych, gwarantowałby bezpieczeństwo obywateli i środowiska. Zadaniem polskiej Służby Celno-Skarbowej na granicach zewnętrznych UE jest dopuszczanie towarów przywożonych spoza Unii Europejskiej do swobodnego obrotu w taki sposób, by spełniały one standardy bezpieczeństwa dla konsumentów, zwierząt i środowiska.

Udaremniony rekordowy przemyt papierosów


Nielegalne papierosy na celowniku KAS

Zwalczanie przestępczości w obszarze wyrobów tytoniowych stanowi jeden z priorytetów działania Służby Celno-Skarbowej, które obejmują nie tylko „tradycyjny" przemyt, ale również obrót suszem tytoniowym (półproduktem) oraz zwalczanie nielegalnej produkcji.

Przemyt papierosów jest zjawiskiem, które w bardzo dużym stopniu wpływa na ekonomię dotkniętych nim krajów i  powoduje znaczne uszczuplenia należności celnych i podatkowych. Poza czynnikami ekonomicznymi znamiennym efektem tego zjawiska jest szkodliwy wpływ na zdrowie i zagrożenie życia potencjalnych odbiorców. Dlatego zwalczanie przemytu  i ochrona konsumentów przed przywozem i wprowadzaniem do obrotu towarów trujących, toksycznych, rakotwórczych ma szczególne znaczenie.


Papierosy z cysterny

Osoby kupujące nielegalnie przewożone papierosy często nie wiedzą w jakich zaskakująco dziwnych miejscach są one ukrywane przez przemytników i gdzie znajdują je funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej. Trudno wyobrazić sobie „smak" papierosów ukrytych w ładunku surowych, solonych jelit (Budzisko – 45 tys. paczek), z węglem drzewnym, (Kuźnica – 50 tys. paczek ), w butlach na gaz (Połowce – 2,5 tys. paczek), w kolejowych cysternach do przewozu gazu (Kuźnica – 718 tys. paczek), w kołach jezdnych tira (Kuźnica) czy w zbiornikach na paliwo ciężarówek (Budzisko – 23 tys. paczek papierosów).


Na tym jednak pomysłowość przemytników się nie kończy - papierosy ukryte były również w toalecie. Skrytka konstrukcyjna toalety, posłużyła kierowcy autokaru do ukrycia ponad 3,5 tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Papierosy wykryte zostały przez funkcjonariuszy z Medyki, podczas kontroli autokaru jadącego ze Lwowa do Rzeszowa. 27-letni mieszkaniec Przeworska, który prowadził pojazd, przyznał się do nielegalnego przywozu papierosów, które jak twierdził zakupił na własny użytek,


A także w płycie nagrobnej

Funkcjonariusze przechwycili nielegalne papierosy ukryte w płycie nagrobnej, którą przewożono autokarem wycieczkowym. Właścicielem nagrobka okazał się 59-letni obywatel Ukrainy. Funkcjonariusze z Dorohuska, którzy kontrolowali autokar rejsowy z Ukrainy do Niemiec, dokonali zaskakującego odkrycia. W miejscu, w którym zwykle odpoczywa zmiennik kierowcy, odkryto nietypowy bagaż – płytę nagrobną, na której widniał wizerunek zmarłego i włoskie nazwisko. Przemyt ujawniono przy użyciu urządzenia skanującego. Wnętrze płyty nagrobnej wypełniały równo ułożone paczki papierosów,


W I półroczu 2017 r. na zewnętrznej granicy RP  funkcjonariusze KAS ujawnili ponad 52 tys. prób przemytu papierosów w łącznej ilości prawie 100 mln sztuk, ponad 1100 przypadków prób przemytu alkoholu w łącznej ilości ponad 5 tys. litrów oraz prawie 1800 przypadków nielegalnego przewozu paliwa w łącznej ilości ok. 140 tys. litrów.

Pod względem liczby ujawnień przemytu papierosów Polska jest liderem w UE.


źr. KASPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×