19 grudnia 2018

Konfitury » Czy wiesz, że...

Airbus Perlan Mission II ustanawia nowy rekord wysokości lotu szybowca

Airbus Perlan Mission II ustanawia nowy rekord wysokości lotu szybowca

Czy wiesz, że...

Bezsilnikowy Perlan 2 osiąga wysokość 52 172 stóp (15 902 metrów), bijąc rekord ustanowiony przez Perlan 1 w 2006 r. Airbus Perlan Mission II, pierwsza na świecie inicjatywa wysłania bezsilnikowego samolotu na granicę przestrzeni kosmicznej, zapisała się wczoraj w historii. Perlan 2 wzniósł się na wysokość ponad 52 000 stóp (15 000 metrów) nad Patagonią w Argentynie i ustanowił nowy światowy rekord wysokości lotu szybowca.

Szybowiec Airbusa poszybował na 27 km w górę


Pierwszy pilot Jim Payne i drugi pilot Morgan Sandercock odbyli historyczny lot Perlanem 2 z międzynarodowego portu lotniczego Comandante Armando Tola w El Calafate w Argentynie, bijąc poprzedni rekord 50 727 stóp (15 461 metrów), który został ustanowiony przez założyciela Projektu Perlan Einara Enevoldsona i głównego sponsora projektu Steva’a Fossetta w niehermetyzowanym Perlanie 1.

Airbus Perlan Mission II to inicjatywa wysłania bezsilnikowego szybowca na granicę przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem zjawiska określanego mianem stratosferycznych fal górskich, wstępujących prądów powietrza, które kilka razy w roku znacznie nasilają się w niektórych regionach położonych w pobliżu biegunów. Obszar wokół El Calafate, otoczony argentyńskimi Andami, to jedno z tych nielicznych miejsc, w których wstępujące prądy powietrzne mogą sięgać stratosfery.

Ze względu na brak silnika Perlan 2 jest unikatową platformą do badań naukowych, a podczas każdego lotu wykonywane są eksperymenty związane z tak różnorodnymi zagadnieniami, jak czynniki wpływające na zmiany klimatu albo wpływ promieniowania na pilotów na dużych wysokościach.

Po zakończeniu sezonu szybowania na falach górskich w Argentynie, Airbus Perlan Mission II powróci do Minden w Nevadzie, gdzie zespół ochotników zmodyfikuje i ulepszy Perlana 2 na podstawie informacji zgromadzonych podczas tegorocznych lotów próbnych.

Ostatecznym celem Projektu Perlan jest osiągnięcie pułapu 90 000 stóp (27 500 m), światowego rekordu wysokości dowolnego lotu na skrzydłach, z silnikiem czy bez.

jagr./airbusPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×