13 listopada 2019

Konfitury » Czy wiesz, że...

Już wkrótce 3,5 tysiąca zielonych autobusów wyjedzie na polskie drogi

Już wkrótce 3,5 tysiąca zielonych autobusów wyjedzie na polskie drogi

Autobusy elektryczne w Polsce nie są wielką nowością. Chociażby rodzimy producent Solaris już od kilku lat produkuje takie pojazdy. Podobnie jak reszta jego produkcji, są to autobusy znane, doceniane nie tylko w Europie.


W najbliższym czasie pojawi się ok. 3,5 tysiąca autobusów komunikacji miejskiej, nie tylko elektrycznych, ale napędzanych gazem, a być może nawet z zastosowaniem wodoru. Mimo tego, że są one droższe od swoich odpowiedników, które jeżdżą zasilane olejem napędowym, to istnieją na nie dopłaty – z Unii Europejskiej oraz krajowych funduszy związanych z ekologią.


Kupowanie takich pojazdów jest opłacalne dla miast. Później, w okresie eksploatacji są one znacznie tańsze. W programie EBUS pokładane są – w przeciwieństwie do samochodów elektrycznych w Polsce – wielkie, ale realne nadzieje – powiedział  Adrian Furgalski, wiceprezes ZDG TOR – Bez zachęt finansowych Polaków jeszcze przez długi czas nie będzie stać na zakup aut elektrycznych. Nie ma szans, aby ich liczba wzrosła do 2025 roku do 1 miliona. Należy stawiać na takie formy rozwoju naszej motoryzacji, które będą pomagały walczyć ze smogiem w polskich miastach – gdzie komunikacja indywidualna jest dużym problemem. Konieczne jest zachęcanie do korzystania z transportu zbiorowego. Nawet jeżeli samochód jest na wodór albo elektryczny, nadal zajmuje on miejsce w przestrzeni publicznej i przyczynia się do tworzenia korków. Dobrze, jeżeli nie zanieczyszcza środowiska – ale trzeba pamiętać, że ulice naszych miast nie są z gumy. Oprócz czystej komunikacji indywidualnej, nie można rezygnować ze wsparcia jej zbiorowej formy – ocenił Furgalski.


Źródło: Opracowanie własne z udziałem komentarza od  ZDG TOR
Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×