25 kwietnia 2018

Konfitury » Ludzie, pasje i ich opowieści

Akademia Małego Kolejarza

Akademia Małego KolejarzaAkademia Małego Kolejarza to projekt edukacyjny zainicjowany przez Piotra Kazimierowskiego – dziennikarza i eksperta kolejowego oraz  firmę Akson Media sp. z o.o., mający na celu przybliżanie dzieciom i młodzieży szkolnej podstawowej wiedzy na temat historii powstawania, rozwoju transportu kolejowego oraz ciekawych miejsc, które można odwiedzić, podróżując koleją.
Pilotażowe zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy 1F, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie odbyły się 3 grudnia 2015. Trwający niemal blisko trzy godziny lekcyjne program zatytułowany „Podróż pociągiem do magicznej krainy SOLILANDIA” zawierał w sobie elementy tematyki kolejowej i górniczej.


Dla dzieci przemierzą 900 km od Tatr po Hel

W ramach zajęć dzieci poznały historię powstania transportu kolejowego, jego rozwój i przemiany począwszy od parowozu, przez lokomotywy spalinowe, elektryczne aż po super szybkie pociągi Pendolino. Nie zabrakło także odniesień do tramwajów konnych, parowych, elektrycznych i metra, a także wpływu kolei na środowisko naturalne, ekologię oraz bezpieczeństwo.
Jednym z ważniejszych elementów zajęć była interakcja z pierwszakami w zakresie zagrożeń występujących na przejazdach kolejowych i skutków niezachowania należytej ostrożności. Dla utrwalenia wiedzy o tych niebezpieczeństwach każdy z uczniów miał za zadanie pokolorować rysunek przedstawiający samochód stojący przed przejazdem kolejowym oczekującym na przejazd pociągu. Czas rysowania umilało im czytanie wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” oraz znane z kanału MiniMini piosenki o tematyce kolejowej, które - ku zaskoczeniu - doskonale znały i chętnie wspólnie śpiewały.


W ramach zajęć dzieci miały okazję poznać historię i zasady kupowania biletów, a co ciekawe samodzielnie skanować bilet kartonikowy w zabytkowym kasowniku (komposterze) pracującym jeszcze 30 lat temu na stacji Mareza (Kwidzyńska Kolej Dojazdowa). Oczywiście, aby móc kupić taki bilet,  dzieci musiały najpierw wykazać się podstawową wiedzą matematyczną.
Nie zabrakło także swoistego savoir-vivre podróży pociągiem, czyli tego co wolno, a czego nie powinno się robić podczas podróży ze szczególnym naciskiem na zachowanie bezpieczeństwa, czystości oraz obowiązkowego podziwiania krajobrazów widzianych z okien pociągu.
W ramach podróży do SOLILANDII uczniowie mieli także okazję trochę się poruszać tworząc pociąg dokoła klasy, ale przed podróżą najpierw musiały odnaleźć na mapie Polski trasę przejazdu pociągu do Wieliczki.
W dalszej części zajęć mali odkrywcy mieli okazję zapoznać się z genezą powstania transportu kolejowego w kopalni od ciągaczy, poprzez początki transportu szynowego opartego o piszczące „psy węgierskie”, rolą koni w kopalni, aż po nowoczesne lokomotywy kopalniane. Nie zabrakło także wędrówki po podziemnym świecie kopalni soli w poszukiwaniu wejścia do magicznej krainy SOLILANDII, którą zamieszkują bajkowe skrzaty zwane Soliludkami. O losach mieszkańców tej krainy, pierwszaki dowiedziały się z czytania fragmentów pierwszego tomu powieści „Solilandia - Pamiętnik wielickiego skrzata” autorstwa Beaty Kołodziej.


Mimo natłoku wrażeń i wiadomości cały czas udało się utrzymać ciekawość i zaangażowanie uczniów, także dzięki „słonym eksponatom” prezentującym różne rodzaje soli od szarej (KS Bochnia, KS Wieliczka), poprzez czerwoną i różową (KS Kłodawa) aż po kryształową pochodzącą z kopalni Miedzi Polkowice.
Na zakończenie dzieci otrzymały drobne niespodzianki ufundowane przez partnerów projektu: Track Tec, CTL Logistics,  Bombardier, Stadler, Solaris, DB Schenker Rail Polska, Warszawska Kolej Dojazdowa, JAS-FBG, Betonfertigteile, Audit Rail, Magazyn Kolejowy.
Zainteresowanie dzieci i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie taką formą edukacji techniczno-historyczno-przyrodniczej przeszło najśmielsze oczekiwania pomysłodawców. Okazało się, iż opowiadanie o historii kolei, kopalniach może być ciekawe, pouczające, a przede wszystkim zabawne i realizowane w taki sposób, by zaciekawić i skłonić do aktywności każdego ucznia bez względu na jego wiek i zainteresowania. Zajęcia zainaugorowały jednocześnie przygotowania uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie do bicia rekordu Guinnessa na najdłuższy narysowany przez dzieci pociąg.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×