24 lipca 2017

Konfitury » Serwis wakacyjny

Jak uniknąć podatku od darowizny samochodu?

Jak uniknąć podatku od darowizny samochodu?Podstawowe zasady darowizny oraz spadku reguluje kodeks cywilny. W oby tych przypadkach fiskus może w określonych okolicznościach zwrócić się o należną mu kwotę, ale pomimo tych podobieństw obie formy przekazania pojazdu różnią się od siebie. I tu dobra wiadomość : jeżeli auto otrzymamy od najbliższej rodziny istnieje szansą uniknięcia podatku.
Darowizna samochodu – jak?
Najczęściej, darowizny samochodów przeprowadza się między najbliższą rodziną. W takim przypadku są także najbardziej opłacalne, gdyż jedynie blisko spokrewniony z darczyńcą obdarowany może ubiegać się o zwolnienie z należnego podatku i to bez względu na cenę pojazdu. Jest jednak jeden warunek – darowiznę należy zgłosić fiskusowi w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny.
Kilka formalności...
Według przepisów kwota wolna od podatku w grupie I wynosi 9637 zł. W przypadku, gdy wartość auta nie przekroczy wspomnianej sumy ( w jej skład wchodzą wszystkie darowizny otrzymane w ciągu ostatnich 5 lat), nie ma konieczności zgłaszania jej w urzędzie skarbowym. Wystarczy jedynie przygotować umowę darowizny i żadnego podatku regulować nie trzeba. Taka umowa może być spisana na kartce, lub można zasięgnąć pomocy nieocenionej przeglądarki internetowej, nie trzeba tego robić w formie notarialnej.
Jeżeli natomiast wartość darowizny przekroczy kwotę wolną od podatku, wówczas warunkiem zwolnienia z niego jest złożenie w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zamieszkania obdarowanego formularza podatkowego SD-2Z. Za datę dokonania darowizny przyjmuje się dzień spełnienia świadczenia, a więc faktycznego przekazania samochodu, a nie termin sporządzenia umowy.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×