24 czerwca 2018

Konfitury » Serwis wakacyjny

Jak uniknąć podatku od darowizny samochodu?

Jak uniknąć podatku od darowizny samochodu?Podstawowe zasady darowizny oraz spadku reguluje kodeks cywilny. W oby tych przypadkach fiskus może w określonych okolicznościach zwrócić się o należną mu kwotę, ale pomimo tych podobieństw obie formy przekazania pojazdu różnią się od siebie. I tu dobra wiadomość : jeżeli auto otrzymamy od najbliższej rodziny istnieje szansą uniknięcia podatku.
Darowizna samochodu – jak?
Najczęściej, darowizny samochodów przeprowadza się między najbliższą rodziną. W takim przypadku są także najbardziej opłacalne, gdyż jedynie blisko spokrewniony z darczyńcą obdarowany może ubiegać się o zwolnienie z należnego podatku i to bez względu na cenę pojazdu. Jest jednak jeden warunek – darowiznę należy zgłosić fiskusowi w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny.
Kilka formalności...
Według przepisów kwota wolna od podatku w grupie I wynosi 9637 zł. W przypadku, gdy wartość auta nie przekroczy wspomnianej sumy ( w jej skład wchodzą wszystkie darowizny otrzymane w ciągu ostatnich 5 lat), nie ma konieczności zgłaszania jej w urzędzie skarbowym. Wystarczy jedynie przygotować umowę darowizny i żadnego podatku regulować nie trzeba. Taka umowa może być spisana na kartce, lub można zasięgnąć pomocy nieocenionej przeglądarki internetowej, nie trzeba tego robić w formie notarialnej.
X Polecamy artykuł:
Bus cięższy o ponad 100 %

Jeżeli natomiast wartość darowizny przekroczy kwotę wolną od podatku, wówczas warunkiem zwolnienia z niego jest złożenie w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zamieszkania obdarowanego formularza podatkowego SD-2Z. Za datę dokonania darowizny przyjmuje się dzień spełnienia świadczenia, a więc faktycznego przekazania samochodu, a nie termin sporządzenia umowy.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×