21 maja 2018

Konfitury » Serwis wakacyjny

Pozostawione bagaże na lotniskach Poznań – Ławica i Wrocław – Strachowice

Pozostawione bagaże na lotniskach Poznań – Ławica i Wrocław – StrachowicePozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, takie jak opóźnienia w komunikacji lotniczej, ale również sankcje w postaci mandatu karnego w wysokości do 500 zł.
W ubiegłym roku pirotechnicy Straży Granicznej ponad 500 razy podejmowali działania na lotniskach w związku z pozostawionymi bez opieki bagażami. W samym tylko okresie wakacyjnym (od lipca do września) przeprowadzono aż 208 interwencji.
Bagaże pozostawione wczoraj (6 lipca) na lotniskach w Poznaniu – Ławicy i we Wrocławiu – Strachowicach również wymusiły podjęcie interwencji pirotechnicznych. Funkcjonariusze, przy użyciu specjalistycznego sprzętu dokonali rozpoznania minersko – pirotechnicznego. W przypadku działań na poznańskiej Ławicy konieczne było przeprowadzenie ewakuacji części hali ogólnodostępnej portu i terenu przed lotniskiem. W obu przypadkach nie nastąpiły utrudnienia w ruchu lotniczym.
Funkcjonariusze ustalili właścicieli pozostawionych bagaży. Torbę w Poznaniu pozostawił pasażer odlatujący do Londynu, nie mógł bowiem wnieść do strefy zastrzeżonej zakupionych na lotnisku produktów (płyny w większej ilości niż dozwolone). Walizka pozostawiona na parkingu przed wrocławskim lotniskiem należała do obywatela Malty, który przyleciał do Wrocławia. Obaj mężczyźni zostali ukarania mandatami przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Każdy pozostawiony bez nadzoru bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Oznacza to konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur. W pierwszej kolejności przez lotniskową rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana walizka, czyli wyznacza się strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje się osoby postronne. Następnie funkcjonariusze-pirotechnicy przeprowadzają rozpoznanie pirotechniczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu i z pomocą psa służbowego, szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. W razie braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, pirotechnicy neutralizują go za pomocą działka wodnego, co oznacza zniszczenie walizki wraz z zawartością. Tego typu interwencje powodują zazwyczaj poważne utrudnienia – ponieważ są czasochłonne, mogą mieć wpływ na opóźnienia lotów.
Bagaże mogą być zostawione przez roztargnienie lub bezmyślność, np. gdy właściciel walizki zostawia ją bez opieki, idąc na zakupy czy do toalety. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty. Bywa też, że pozostawiona walizka jest pusta, ponieważ rzeczy zostały przepakowane do innej torby. W takiej sytuacji należy zostawić ją otwartą przy koszu na śmieci, ponieważ ukrycie jej w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji.
Podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na upragnione wakacje, a sankcji karnych w postaci mandatu. Dlatego Straż Graniczna apeluje: stój na straży swych bagaży!

mjr SG Irena Skuliniec
Rzecznik Prasowy
Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×