24 czerwca 2018

Konfitury » Serwis wakacyjny

Tanie wakacje w Polsce?

Tanie wakacje w Polsce? Podróżnicze triki, które obniżą koszty letniego wyjazdu 
Czy wyjazdy wakacyjne są zarezerwowane jedynie dla bogaczy? Otóż nie! Istnieją sposoby, dzięki którym można spędzić niezapomniany urlop za niewielkie pieniądze. Jak zapłacić mniej za przejazd, hotel czy jedzenie podczas letniego urlopu w Polsce?
Ponad połowa polskich turystów tegoroczny urlop zamierza spędzić wyłącznie w Polsce, natomiast ok. 30 proc. badanych chce połączyć wypoczynek krajowy z zagranicznym - wynika z raportu Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2015 roku i plany na 2016 rok, przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Skłonność Polaków do letnich podróży po Polsce potwierdzają także obserwacje marki Yanosik: – Podczas okresu wakacyjnego w 2015 r. liczba samochodów na polskich drogach wzrasta w stosunku do pory zimowej.


Polacy na urlopach

W głównej mierze ma to związek z licznymi urlopami w tym czasie oraz zwiększoną aktywnością turystyczną  – komentuje Julia Rachwalska,  YanosikTLS.pl.
Badanie CBOS wskazuje również zależność finansową Polaków w stosunku do wyjazdów letnich. Okazuje się, że główną przyczyną rezygnacji z tegorocznych wakacji wśród osób niewyjeżdżających jest niewystarczająca ilość pieniędzy (CBOS). Warto zatem sprawdzić jak obniżyć koszty letnich podróży do minimum. Od czego zacząć?

Postaw na właściwy kierunek 
Z roku na rok w rankingu najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce króluje Morze Bałtyckie oraz Tatry. Należy jednak pamiętać, że modne i rozreklamowane miejsca turystyczne są niekiedy znacznie droższe od innych zakątków kraju. W 2015 roku najbardziej niedocenianymi przez turystów regionami były: województwo podlaskie, lubuskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie (CBOS). Nie oznacza to jednak, że te obszary Polski nie są atrakcyjne. Pojezierze Lubuskie kusi licznymi i czystymi jeziorami, Góry Świętokrzyskie czy Bieszczady oferują wiele malowniczych widoków, a wschodnia część kraju to niesamowita przyroda, czego przykładem jest chociażby Puszcza Białowieska. Miejsca te mogą okazać się tanią alternatywą dla zatłoczonego i drogiego polskiego wybrzeża, czy obleganych przez turystów szlaków tatrzańskich. Dla przykładu, za nocleg w tych regionach można zarezerwować już od 20 zł od osoby. Pozostaje jeszcze pytanie jak tanio dotrzeć do tych regionów?
Podziel koszty podróży – wybierz wspólne przejazdy
Transport to jeden z kluczowych elementów podróży, który w znacznym stopniu wpływa na jej całkowity koszt. Spośród licznych środków transportu po kraju Polacy najczęściej wybierają samochód. W badaniu przeprowadzonym przez firmę badawczą Ipsos. na zlecenie marki Mondial Assistance, ponad 70 proc. badanych wskazało, że na wczasy w 2016 wybiera się autem. Także i w tym przypadku istnieją sposoby na obniżenie kosztów podróży:
– Podróżując samochodem warto skorzystać ze wspólnych przejazdów takich jak Tanie Linie Samochodowe, których główną ideą jest wypełnienie wolnych miejsc w aucie. Działa to w ten sposób, że kierowca dodaje swój przejazd na stronie internetowej lub z poziomu aplikacji w telefonie określając miejsce początkowe i końcowe, termin wyjazdu oraz liczbę wolnych miejsc w samochodzie. W ten sposób osoby niezmotoryzowane mogą znaleźć transport do interesujących je miejsc – komentuje Julia Rachwalska, YanosikTLS.pl. – Koszty przejazdu dzielone są między wszystkich podróżujących i dlatego ceny są często konkurencyjne w porównaniu do innych środków transportu, zarówno z punktu widzenia kierowcy, jak i pasażera – dodaje.
Decydując się na podróż pociągiem lub autobusem warto sprawdzić, czy przewoźnicy nie wprowadzili promocji na przejazdy. Niekiedy można znaleźć bilety np. o 50 proc., a nawet 70 proc. tańsze niż zwykle. Ciekawych ofert warto wypatrywać z większym wyprzedzeniem na stronach internetowych przewoźników.
 
Darmowy nocleg?
Kolejnym punktem planowania podróży jest nocleg, który często pochłania 40-50 proc. kosztów całego  urlopu. W tym przypadku pomocne są różnego rodzaju porównywarki cen hoteli, hosteli czy innych kwater. Szukając miejsca do spania warto skorzystać z kilku tego typu serwisów, gdyż każdy może wyświetlać różne rezultaty. W ten sposób turysta może wybrać opcję, która jest finansowo najkorzystniejsza. Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest serwis Couchserfing, w którym osoby z całego świata oferują darmowe noclegi we własnym mieszkaniu lub domu, rozszerzając w ten sposób listę kontaktów na różne kontynenty. Strona ta funkcjonuje także w Polsce, dlatego planując wakacje warto zastanowić się nad takim rodzajem oszczędności.
Lżejszy dla portfela jest również nocleg pod namiotem. Warto jednak pamiętać, że w Polsce takie nocowanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Rozbijając się w lesie należy zwrócić uwagę czy jest to teren prywatny czy państwowy. Informują o tym najczęściej tabliczki. Jeśli jest to obszar prywatny to najpierw trzeba zapytać o zgodę właściciela. W przypadku terenów należących do gminy należy udać się do konkretnego nadleśnictwa, gdzie można otrzymać informację, gdzie można rozbić namiot bez żadnych opłat.    Biwakowanie jest absolutnie zabronione w rezerwatach ze względu na ochronę przyrody. Także obszar plaży ma swojego administratora, a teren należy do odpowiedniego urzędu morskiego (może to być Urząd Morski w Ustce, Gdyni i itp.). To właśnie tam należy udać się po zgodę, która najczęściej wiąże się z pewną opłatą.  Najbezpieczniejszą opcją są pola campingowe, gdzie za niewielką kwotę np. 10 zł za namiot 1-2 osobowy, można wykupić miejsce. Przy czym często można dodatkowo bezpłatnie korzystać z toalet, pryszniców czy ogólnodostępnej kuchni.
X Polecamy artykuł:
Ivan Hofmann nowym CEO GLS w USA


„Zrób to sam” czy jedzenie w restauracji?
Kolejną kwestią, na której można zaoszczędzić jest jedzenie. W tym przypadku warto omijać rozpromowane dla turystów restauracje. Lepszym rozwiązaniem są lokalne knajpy, gdzie najczęściej jedzą miejscowi. Choć za granicą można je łatwo rozpoznać po tym, że menu nie jest tłumaczone na angielski, a miejscowi często różnią się od turystów już na pierwszy rzut oka, to w Polsce nie jest to takie proste. Warto zatem zapytać mieszkańców danej miejscowości jakie restauracje polecają. Ceny w takich lokalach dostosowane są dla miejscowych, dlatego zazwyczaj nie są one wygórowane. Pomocne są także różnego rodzaju karty benefitowe, które uprawniają do wielu zniżek, w tym na posiłki. Najniższy koszt takiej karty to kilkanaście złotych, jednak przed wyjazdem warto przeanalizować czy takie rozwiązanie jest na pewno dla nas opłacalne. Można również zaoszczędzić przygotowując posiłki samemu. Wynajmując nocleg warto sprawdzić czy w ofercie znajduje się dostęp do kuchni. 
jagr./yanosik

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×