20 kwietnia 2018

Konfitury » Z notatnika aspiranta

Z nogą w gipsie,wiózł dzieci do szkoły niesprawnym autobusem

Z nogą w gipsie,wiózł dzieci do szkoły niesprawnym autobusem 24 lutego w miejscowości Zawoja Wilczna inspektorzy transportu drogowego z Oddziału w Nowym Targu zatrzymali do kontroli autobus szkolny, którym przewożonych było 15 dzieci do placówki oświatowej.
Wielkim zaskoczeniem dla inspektorów okazał się fakt, że kierowca prowadził autobus mając prawą nogę w gipsie, a obok fotela kierowcy były oparte kule inwalidzkie.
Kierowca wyjaśnił, że pomimo przebywania na zwolnieniu lekarskim, otrzymał dyspozycję wykonywania przewozów od swojego szefa, narażając tym samym na niebezpieczeństwo przewożone dzieci oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Ponadto, w trakcie kontroli okazało się, że w/w autobus jest niesprawny technicznie. Inspektorzy ITD stwierdzili nadmierną korozję elementów podwozia, niesprawne światła „stop" oraz wycieki płynów eksploatacyjnych.
W trakcie prowadzenia czynności kontrolnych, inspektorzy zauważyli, że do tego samego Zespołu Szkół podjechał drugi autobus szkolny, który także wzbudził podejrzenia w zakresie jego właściwego stanu technicznego. Jak się okazało podejrzenia były uzasadnione, gdyż kontrola wykazała, że pojazd posiada nadmierne ubytki powietrza z układu pneumatycznego, co mogło mieć wpływ na działanie układu hamulcowego. Autobusem tym przewożonych było 25 dzieci. Pojazdy należały do tego samego przewoźnika.
W opisanych powyżej przypadkach inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne zakazując także dalszej jazdy i przewożenia dzieci. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi w łącznej wysokości 1000 zł, a na osobę zarządzającą transportem zostało wszczęte postępowanie zagrożone karą 4000 zł.
Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie w trybie pilnym powiadomił właściwy Urząd Gminy o stwierdzonych nieprawidłowościach, celem podjęcia stosownych kroków, które zapobiegną w przyszłości takim sytuacjom.
źr. GITD

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×