19 sierpnia 2017

Konfitury » Z notatnika aspiranta

Przestępstwo pod osłoną nocy ?

Przestępstwo pod osłoną nocy ?16 marca 2017 r. około godziny 20:00 na 156 km DK nr A4 zatrzymano do kontroli drogowej pojazd członowy składający się z ciągnika siodłowego marki Man wraz z naczepą marki Schmitz, którym na rzecz i w imieniu przewoźnika bułgarskiego wykonywano nielegalne przemieszczenie 22500 kg odpadów niebezpiecznych (podkłady kolejowe z rozebranej linii kolejowej).
Przewóz  w relacji Polska - Hiszpania, w oparciu o przeprowadzone przez pracowników WITD we Wrocławiu oględziny wstępnie sklasyfikowano jako odpad niebezpieczny o kodzie wg katalogu europejskiego 17 02 04*.
W toku czynności ustalono na podstawie dokumentu CMR, iż wysyłającym odpady był prawdopodobnie polski podmiot z siedzibą w miejscowości Kędzierzyn Koźle natomiast prawdopodobnym odbiorcą był producent płotów prowadzący działalność gospodarczą w Hiszpanii
Kierowcy na żądanie kontrolującego nie okazali formularza zgłoszeniowego/ notyfikacyjnego, formularza przemieszczenia/ śledzenia przesyłki oraz stosownej decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska jak również innych zainteresowanych organów w związku z wykonywanym transgranicznym przemieszczaniem odpadów, w skutek czego uznano, iż przewoźnik dopuścił się nielegalnego transgranicznego przemieszczenia odpadów (wysyłki) z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Hiszpanii  bez zgłoszenia, uzyskania zgód i zezwoleń.
O zaistniałym zdarzeniu noszącym znamiona czynu z art. 183 § 5 Kodeksu Karnego (zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8), powiadomiono organy ścigania oraz ustawą o transporcie drogowym wezwano przewoźnika do uiszczenia kaucji w wysokości 6000 zł za dokonanie wywozu odpadów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganego zezwolenia. Po kontroli pojazd wraz z odpadami skierowano na parking strzeżony do czasu podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu z nimi przez GIOŚ.
Sporządzoną dokumentację przesłano do GIOŚ celem wydania decyzji o dalszym postępowaniu
Daniel Woźniak
Naczelnik Wydziału Inspekcji
WITD we Wrocławiu

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×