22 stycznia 2019

Konfitury » Z notatnika aspiranta

Znowu ewakuacja w porcie lotniczym we Wrocławiu

Znowu ewakuacja w porcie lotniczym we Wrocławiu
Wczoraj, dyżurni pirotechnicy z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach, otrzymali informację o pozostawionym na zewnątrz terminala bagażu bez opieki. Analiza ryzyka nie pozwoliła jednoznacznie wykluczyć zagrożenia, zwłaszcza, że pomimo wielokrotnych informacji, nikt nie zgłosił się po bagaż.

W związku z istniejącym zagrożeniem, konieczne było wprowadzenie pełnej procedury stosowanej w tego typu wypadkach, dlatego we wskazany rejon skierowano patrol pirotechniczno-interwencyjny. Po wstępnym rozpoznaniu minersko-pirotechnicznym i w porozumieniu ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w porcie,zwołany sztab kryzysowy podjął decyzję o zamknięciu wszystkich dróg dojazdowych w Porcie. Dokonano także częściowej ewakuacji pasażerów. Ewakuowano około 150 osób.

Pozostawiona walizka została prześwietlona przez funkcjonariuszy SG urządzeniem rentgenowskim, użyto także psa szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. W wyniku podjętych czynności nie stwierdzono zagrożenia i zakończono działania minersko-pirotechniczne. W czynnościach brało udział 6 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 2 funkcjonariuszy Policji oraz 7 pracowników Służby Ochrony Lotniska.

Przeprowadzone działania nie spowodowały utrudnień ani opóźnień w ruchu lotniczym. Funkcjonariusze Straży Granicznej z wrocławskiej placówki ustalili właściciela porzuconej walizki, pasażera jednego z samolotów odlatujących ze Strachowic. Bagaż został przekazany do Biura Rzeczy Znalezionych. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi mandat w wysokości 500 zł, natomiast zarządzający lotniskiem może dochodzić od osoby odszkodowania związanego z utrudnieniami oraz kosztami przeprowadzonej akcji i związanymi z utrudnieniami na lotnisku.Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×