22 lutego 2020

Konfitury » Z notatnika aspiranta

Naruszył wakacyjny zakaz ruchu… i nie tylko

Naruszył wakacyjny zakaz ruchu… i nie tylko
Rodzaj przewożonego ładunku nie pozwalał kierowcy hiszpańskiego przewoźnika na jazdę w sobotni poranek po polskich drogach. Kierowca naruszył przepisy o okresowych ograniczeniach ruchu i… na tym nie koniec. Kontrola zapisów tachografu wykazała, że kierujący naruszył niemal wszystkie obowiązujące normy czasu jazdy.

Inspektorzy ITD kontrolujący pojazdy ciężarowe w wakacyjne weekendy sprawdzają, czy przewożony rodzaj ładunku lub okoliczności jego przewożenia pozwalają zastosować wyłączenie spod okresowego zakazu ruchu. W przypadku skontrolowanego w sobotę, 28 lipca w Siewierzu hiszpańskiego pojazdu członowego, okazało się, że przewożony rodzaj rzeczy nie podlega wyłączeniu spod obowiązującego właśnie zakazu ruchu. W wakacyjne soboty taki zakaz obowiązuje w godzinach 8:00 – 14:00.

Inspektorzy kontrolą objęli również czas pracy. Polski kierowca zagranicznego przewoźnika używał  kartę kierowcy, która do niego nie należy. Kierowca został poproszony o okazanie swojej karty. Zapisy obu kart wykazały przekroczenie norm czasu jazdy bez przerwy, czasu jazdy dziennej, oraz dozwolony dwutygodniowy czas jazdy. Wszystkie te przekroczenia zostały popełnione w ostatniej dobie przed kontrolą. Użycie karty innego kierowcy właśnie w trakcie ostatniej doby miało być sposobem na „ukrycie" naruszeń.

Inspektorzy zatrzymali kartę, która nie należała do skontrolowanego kierowcy, aby zwrócić ją do organu, który ją wydał. Kierujący został ukarany mandatami na kwotę 2500 zł, natomiast kara, jaka grozić może przewoźnikowi opiewa na kwotę 5200 zł.

Kierowca przekroczył normę czasu jazdy w niezakończonym jeszcze okresie dwóch tygodni (suma czasu jazdy z poprzedniego i z bieżącego tygodnia przekroczyła 90 godzin). W związku z powyższym, inspektorzy pouczyli mężczyznę, że może ponownie rozpocząć jazdę dopiero w najbliższy poniedziałek.

Źródło: GITD

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×