23 marca 2019

Logistyka » Logistyka

Jędrzyński: zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają m.in. sieci handlowe

Jędrzyński: zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają m.in. sieci handlowe

 

Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają m.in. sieci handlowe - powiedział PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński. Zauważył, że obecnie najwięcej lokali potrzebuje branża e-commerce. Popyt na powierzchnie magazynowe w I kw. br. wyniósł 1,1 mln m kw.

Jędrzyński skomentował dane dotyczące rynku magazynowego. Jak podała firma JLL, ciągu trzech pierwszych miesięcy br. popyt na magazyny sięgnął rekordowych 1,1 mln m kw., w budowie jest kolejne 1,8 mln m. kw. powierzchni.


"W Polsce dynamicznie rośnie popyt wewnętrzny na wszelkiego rodzaju dobra" - zauważył Jędrzyński. Jak dodał, rośnie "obrót towarowy, w tym także międzynarodowy, do obsługi którego konieczna jest w pierwszym rzędzie przyśpieszona rozbudowa bazy magazynowej kraju".


Jego zdaniem "kołem zamachowym dynamicznego rozwoju jest ekspansja branży handlowej, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu e-commerce". "Coraz większe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają przede wszystkim sieci handlowe, reprezentujące w większości przypadków światowych potentatów w tej dziedzinie" - podał ekspert. "Najbardziej spektakularnym przykładem tego typu ekspansji z ostatnich miesięcy na rodzimym rynku jest rozwój sieci korporacji Amazon, światowego giganta handlu elektronicznego" - zauważył.


Wzrostowi rynku magazynowego sprzyja "w ostatnich latach przyśpieszony rozwój infrastruktury drogowej w Polsce, a więc przede wszystkim autostrad i ekspresowe, który przyczynił się do rozwoju dziesiątek nowych atrakcyjnych lokalizacji dla deweloperskich inwestycji magazynowo-przemysłowych" - powiedział Jędrzyński.

Jak podała firma JLL, w Polsce pod koniec I kwartału w budowie było 1,8 mln m kw. powierzchni magazynowych. Jednocześnie spadł wskaźnik pustostanów, który na koniec I kwartału br. wynosił średnio zaledwie 5,6 proc. i uległ obniżeniu na prawie wszystkich rynkach. Najwyższe poziomy pustostanów odnotowano w Warszawie (miasto) - 10,7 proc. i Krakowie 12,6 proc., a najniższe w Polsce centralnej - 2,8 proc.

X Polecamy artykuł:
Realizacja S6 przyspiesza

W maju 2017 roku najwyższy poziom pustostanów był w Katowicach (14,6 proc.), Warszawie (14 proc.) i Szczecinie (13,9 proc.), a najniższy zanotowano w Łodzi (5,8 proc.) oraz Krakowie (6,8 proc.).

Na koniec I kw. 2018 roku na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w wysokości czynszów. Najwyższe stawki oferowane są w Warszawie (miasto) i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro za m kw. na miesiąc.

 Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×