28 marca 2020

Logistyka » Centra logistyczne

Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości oferowanej powierzchni magazynowej

Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości oferowanej powierzchni magazynowej
Wywiad z Magdą Kilijańską , Leasing Manager P3 Logistic Parks dla spedycje.pl.
Należy pamiętać, że jeśli chodzi o rynek CEE, to nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości oferowanej powierzchni magazynowej. Obecnie zasób nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wynosi ok. 9 mln mkw. i to właśnie atrakcyjność czynszów pozwala nam przyciągać do naszego kraju najemców z zagranicy” – ówi ekspert dla spedycje.pl
Michał Bruszewski: Jak ocenia Pani rynek nieruchomości „pod logistykę” w Polsce? Czy rynek się wypala?

W naszej opinii rynek magazynowy w Polsce rozwija się dynamicznie. Potwierdzają to również raporty rynkowe, wedle których w pierwszym kwartale 2015r. całkowity popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe wyniósł ponad 600 000 mkw. Jest to wynik o ok. 30% lepszy w porównaniu z I kwartałem 2014r., a zarazem najlepszy początek roku w historii rynku magazynowego. Co warte podkreślenia, największym zainteresowaniem wśród najemców cieszył się region Polski Centralnej (głównie Piotrków Trybunalski), w którym łącznie wynajęto ok. 141 000 mkw. Ta lokalizacja jest dla P3 szczególnie istotna, gdyż na początku roku nabyliśmy park logistyczny w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego - P3 Piotrków. Park P3 Piotrków oferuje 75 000 mkw. powierzchni, która jest w całości wynajęta. Jakkolwiek dynamika najmu w Centralnej Polsce w ostatnich latach nie była szczególnie imponująca, z dużą ilością pustostanów na niektórych rynkach regionalnych, to w szczególności w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, za sprawą rozwoju infrastruktury, w tym autostrady A1, ta lokalizacja staje się coraz bardziej atrakcyjnym punktem na polskiej mapie powierzchni magazynowych.

Głównymi najemcami powierzchni magazynowych pozostają operatorzy logistyczni. Dla przykładu w ostatnim czasie w P3 Piotrków przedłużyliśmy umowę z FM Logistic na najem łącznie ponad 37 000 mkw.
Z kolei w innym naszym parku – P3 Mszczonów – dostarczamy firmie ID Logistic magazyn BTS o powierzchni 46 600 mkw. ID Logistics jest dostawcą usług w zakresie logistyki kontraktowej z siedzibą we Francji, obsługującym sektor detaliczny, budowlany, przemysłowy, tekstylny, kosmetyczny oraz handel internetowy.
W Mszczonowie dysponujemy gruntem umożliwiającym nam rozbudowę parku o dodatkowe ponad 140 000 mkw. powierzchni magazynowej, a w naszych pozostałych dwóch parkach, P3 Błonie i P3 Poznań, możemy dostarczyć łącznie prawie 200 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Jak skomentowałaby Pani ceny za wynajem powierzchni magazynowych (m. in.) w porównaniu do reszty Europy i Świata? Jak prezentuję się te stawki w Polsce na tle reszty krajów?


Czynsze najmu w Polsce pozostają na stabilnym poziomie. Mimo, że procent niewynajętych powierzchni ciągle spada, przy stabilnym popycie można oczekiwać, że w ciągu najbliższych miesięcy, w niektórych rejonach Polski możemy mieć do czynienia z nieznacznym wzrostem stawek. Należy pamiętać, że jeśli chodzi o rynek CEE, to nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości oferowanej powierzchni magazynowej. Obecnie zasób nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wynosi ok. 9 mln mkw. i to właśnie atrakcyjność czynszów pozwala nam przyciągać do naszego kraju najemców z zagranicy,


Dziękuję za rozmowę

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×