22 stycznia 2019

Logistyka » Centra logistyczne

Giganci e-commerce napędzają rynek magazynów w Polsce

Giganci e-commerce napędzają rynek magazynów w Polsce
Za nami najlepszy rok w historii polskiego rynku magazynowego – z popytem na poziomie aż 3,9 mln mkw. Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce w 2017 r.
 
- Całkowita powierzchnia wynajęta w ramach nowych umów i ekspansji przekroczyła w ubiegłym roku 3,1 miliona mkw., co przewyższa wynik z 2016 o prawie milion mkw. Popyt brutto – uwzględniający również renegocjacje - przekroczył 3,9 miliona mkw. Sieci handlowe i logistyka pozostają liderami na rynku, wspólnie generując ponad 65% popytu netto. Wynik ten jest m.in. rezultatem rozwoju sektora e-commerce, z umowami Amazon czy Zaalando. Mocna trzecia pozycja należy niezmiennie do sektora lekkiej produkcji, z 20% udziałem w popycie netto - komentuje Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-rzemysłowych JLL. w Europie Środkowo - Wschodniej.

Polska Centralna była w 2017 roku najgorętszym punktem na magazynowej mapie kraju. Przypadło na nią 30% popytu netto, generowanego głównie przez sieci handlowe. Co ciekawe, uwagę inwestorów coraz częściej przyciągają też rynki wschodzące, gdzie w ciągu roku łącznie wynajęto ok. 400 000 mkw. (13% popytu netto). Liderem w tej grupie jest województwo lubuskie (150 000 mkw.).

Podaż – 2,3 mln mkw. więcej
- Wysokiej aktywności na rynku najmu towarzyszył również rekordowy wynik po stronie nowej podaży. Polski rynek magazynowy urósł o kolejne 2,3 miliona mkw., czyli ponad milion więcej w porównaniu do 2016. Przez ostatnie 5 lat zasoby magazynowe niemal podwoiły swoją wielkość, osiągając na koniec ubiegłego roku 13,5 miliona mkw., niewiele mniej od Włoch – 15,1 mln mkw. Daje to Polsce mocne ósme miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości zasobów - dodaje Jan Jakub Zombirt.

Pięć najszybciej rosnących rynków w 2017 r. to Okolice Warszawy, Górny Śląsk, Szczecin, Centralna Polska i Poznań, gdzie łącznie oddano do użytku prawie 75% całkowitej nowej podaży. Największe projekty należały do przedstawicieli sektora e-commerce.

Nowe lokalizacje, wyższy standard budynków oraz dopasowanie do potrzeb najemców wpływają na rosnącą popularność projektów BTS. Udział powierzchni budowanej spekulacyjnie utrzymuje się na poziomie 28%, a pozostałe 72% zostało już zabezpieczone umowami wynajmu. Co ciekawe, powierzchnia spekulacyjna powstaje aktualnie również poza największymi rynkami, obejmując takie regiony jak Kujawy, Kraków, Szczecin i Lubuskie.

Stabilne pustostany i czynsze
Pomimo wyjątkowo wysokiego poziomu nowej podaży, średni współczynnik pustostanów w Polsce utrzymał się na stabilnym poziomie i na koniec 2017 roku wynosił 6%.

W IV kwartale 2017 roku na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w wysokości czynszów. Najwyższe stawki oferowano w Warszawie (Miasto) i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro/ mkw./ miesiąc i 3,8-4,5 euro/ mkw./ miesiąc. Najbardziej atrakcyjne stawki za wynajem powierzchni w magazynie typu Big Box spotkać można w Centralnej Polsce (2,6-3,2 euro / mkw. / miesiąc), w Poznaniu (2,8-3,5 euro/ mkw./ miesiąc) i na Górnym Śląsku (2,8-3,6 euro/ mkw./ miesiąc). Na niektórych rynkach zauważyć można już nieznaczny wzrost dolnej granicy przedziału, a w najbliższych kwartałach przewiduje się dalszą presję na wzrost stawek. Powyższe kwoty nie uwzględniają oferowanych przez właścicieli kontrybucji i stanowią podstawę do negocjacji.
jagr./JLL

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×