23 lipca 2019

Logistyka » Centra logistyczne

ID Logistics rozwija detail picking w centrum dystrybucyjnym sieci Auchan

ID Logistics rozwija detail picking w centrum dystrybucyjnym sieci Auchan
ID Logistics, wiodący dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, rozszerzył zakres współpracy z długoletnim klientem, siecią handlową Auchan.

Teraz w magazynie klienta w Mszczonowie, oprócz dostaw całych kartonów albo palet w ramach jednego asortymentu, realizowane są zamówienia pojedynczych sztuk, np. w jednym pudełku może znaleźć się kilka czekoladek lub butelka wina.

Centrum dystrybucyjne Auchan w Mszczonowie, uruchomione przez ID Logistics w 2015 roku, jest jednym z najnowocześniejszych magazynów typu BTS (Build-to-Suit) w Polsce. To właśnie stąd sklepy w północnej części kraju zaopatrywane są w artykuły spożywcze i przemysłowe (m.in. produkty chemiczne, kosmetyki, środki czystości i artykuły spożywcze, nie wymagające temperatury kontrolowanej).

W związku z dynamicznym rozwojem sieci supermarketów i hipermarketów Auchan oraz sprzedaży internetowej w ramach Auchan Direct, konieczne było wprowadzenie zmian w procesie obsługi magazynowej. Zamiast hurtowych ilości tj. całych kartonów czy palet jednego produktu, tego typu sklepy oczekują dostawy po kilka sztuk. Teraz w mszczonowskim centrum dystrybucyjnym wprowadzone zostało tzw. detail picking (wydania sztukowe), nawet jednej sztuki towaru, albo pakietowe np. 10 sztuk danego artykułu. 

- Do większości placówek handlowych Auchan dostawy są przygotowywane codziennie. Mniejsze sklepy, w przeciwieństwie do wielkopowierzchniowych hipermarketów, nie mają wyznaczonej powierzchni na składowanie, wygodniej i bardziej ekonomicznie jest im więc zamawiać towary na bieżąco i bezpośrednio układać na półkach. Zamówienia są więc realizowane w dużo mniejszych ilościach. Odpowiadając na te potrzeby, przygotowaliśmy nowe procesy kompletacji zamówień, pakietowe dla drobnych artykułów spożywczych, typu czekolady, lizaki i batony i pojedyncze wydania sztukowe dla alkoholu o dużej wartości - wyjaśnia Rafał Filip, dyrektor magazynu w Mszczonowie.

Wdrożenie nowych procesów kompletacji zamówień wymagało od ID Logistics dostosowania dotychczasowych rozwiązań systemowych i procesów magazynowych. W systemie zarządzania magazynem WMS zostały m.in. wyodrębnione nowe obiegi artykułów oraz strefy kompletacji. Zoptymalizowano powierzchnię w strefach składowania, które zostały dostosowane do obsługi wydań pakietowych i sztukowych, m.in. na regałach przepływowych zostały przygotowane i wyodrębnione nowe miejsca pickingowe.

- Obecnie średnio miesięcznie przygotowujemy 10 tys. wydań sztukowych i 25 tys. pakietowych, z dostawą do blisko 60 sklepów. Tego typu zamówień jest coraz więcej, od momentu uruchomienia nowych procesów liczba przygotowywanych pakietów wzrosła o ok. 70 proc., a sztukowych sześciokrotnie - podsumowuje Rafał Filip.

Mszczonowskie centrum dystrybucyjne Auchan w liczbach
Powierzchnia centrum dystrybucyjnego w Mszczonowie, zarządzanego przez ID Logistics, wynosi ponad 47 tys. mkw., w tym część magazynowa 44 tys. mkw. Do składowania towarów przygotowanych zostało 54 tys. miejsc paletowych.
Magazyn ma 65 bram przeładunkowych. Centrum dystrybucyjne działa zgodnie z restrykcyjnymi normami jakości, posiada certyfikat Wewnętrzny System Jakości ID Logistics – CID i IFS (International Food Standard). Sprawną obsługę magazynową zapewnia zespół ponad 300 pracowników.
jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×