23 marca 2019

Logistyka » Flota samochodowa

Ile aut jeździ po polskich drogach?

Ile aut jeździ po polskich drogach?
W odpowiedzi na interpelację posła Tadeusza Arkita w sprawie aktualnej liczby pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów Związek Dealerów Samochodów opublikował stosowne zestawienie. Wynikają z niego ciekawe fakty. Okazało się, że na koniec czerwca 2015 roku w Polsce było zarejestrowanych 30 862 835 pojazdów. W tym 18 730 328 pojazdów posiadających aktualną polisę OC i 16 359 231 pojazdów posiadających ważne badania techniczne.
Dodatkowo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o średniej wieku zarejestrowanych w Polsce pojazdów. 19 lat to średnia wieku pojazdów zarejestrowanych w Polsce, 14 lat średnia wieku pojazdów posiadających aktualną polisę OC i 13 lat średnia wieku pojazdów posiadających ważne badania techniczne.

Produkcja samochodów w Europie Zachodniej nadal na wstecznym biegu

Rzeczywista liczba pojazdów poruszających się po polskich drogach, zgodnie z tym, co twierdzi Związek Dealerów Samochodów, oscyluje najprawdopodobniej w granicach liczby pojazdów z ważnych ubezpieczeniem OC. Dlaczego? Część kierowców łamie przepisy prawa o ruchu drogowym i jeździ bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. W zestawieniu figurują też takie samochody, które już fizycznie nie istnieją, a nie wiedzieć czemu z różnych powodów opłacana jest za nie polisa ubezpieczeniowa.
Auta w liczbach
Przedstawione poniżej dane pochodzą z analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego dokonanych na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.
X Polecamy artykuł:
Realizacja S6 przyspiesza

Od początku 2015 roku w Polsce zarejestrowano 230 985 nowych aut osobowych. Jest to prawie 10 000 aut więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Jeśli chodzi o zarejestrowane w Polsce auta użytkowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony tendencja jest ta sama, co w przypadku aut osobowych. Zarejestrowano bowiem 13 396 takich pojazdów, co daje wskaźnik o 1/4 większy niż w roku poprzednim.
Hubert Szawaryński, HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×