19 marca 2019

Logistyka » Flota samochodowa

Wojna handlowa z USA: Unia Europejska w odwecie nałoży cła wyrównawcze

Wojna handlowa z USA: Unia Europejska w odwecie nałoży cła wyrównawcze

Komisarz ds. handlu Cecilia Malmström oświadczyła, że Komisja Europejska wygenerowała już listę produktów objętych postępowaniem i zgłosiła ten wykaz Światowej Organizacji Handlu.


Cła nałożone na USA będą dotyczyły amerykańskich produktów, których eksport do UE osiągnął wartość 2,8 mld euro. Większość z nich będzie podlegać karnemu cłu w wysokości 25%. Wykaz ten obejmuje produkty rolne o wartości handlowej 347 mln euro. Największy udział ma kukurydza (131 mln euro), następnie żurawina (68 mln euro) i fasola nerkowata (62 mln euro). Do tego dochodzą amerykańskie produkty przetworzone z surowców rolnych o łącznej wartości około 600 mln euro, z czego największy udział pochodzi z eksportu whiskey.


Zgodnie z zasadami WTO oczekuje się, że UE nałoży na amerykańskie produkty karne cła w wysokości 6,4 mld euro, co nie stanowi nawet połowy środków możliwych do zdobycia. W związku z tym Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do rozszerzenia ceł odwetowych na inne produkty amerykańskie, gdy tylko trybunał arbitrażowy WTO wyda orzeczenie w sprawie roszczenia UE w sporze handlowym z USA.
Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×