18 lutego 2020

Logistyka » Flota samochodowa

25 lat Volkswagen Poznań

25 lat Volkswagen Poznań
Volkswagen Poznań działa już od ćwierć wieku. Na przestrzeni tych lat od zakładu montującego pojazdy spółka przeobraziła się w samodzielną  fabrykę samochodów i największego pracodawcę w Wielkopolsce.

Dokładnie 25 lat temu, 26. listopada 1993 roku powołano do życia spółkę Volkswagen Poznań. Tego właśnie dnia doszło do zawarcia umowy spółki pomiędzy koncernem Volkswagen i spółką Tarpan. Nowa spółka wystartowała z kapitałem zakładowym wysokości 40,2 mln marek. 25,37% udziałów  należało wówczas do Volkswagen AG, a 74,63% do Tarpan sp. z o.o. Zawarta w maju 1993 roku umowa inwestycyjna przewidywała możliwość dalszego wykupu udziałów Tarpana przez koncern.

Spółka swoją działalność gospodarczą rozpoczęła 1 grudnia1993. Tego dnia odbyło się pierwsze zgromadzenie założycielskie, a  w czwartek 2. grudnia wytyczono obszar hali montażowej, w którym miał prowadzić działalność Volkswagen. 2500 mkw. powierzchni, dwa podnośniki, jeden dwukolumnowy, drugi czterokolumnowy do ustawiania geometrii, trzy wózki widłakowe, ćwiczebna linia montażowa i pomalowana jasną farbą podłoga hali.

Na początku grudnia 1993 roku w spółce zatrudnionych było 48 pracowników. Po 25 latach działalności spółka zatrudnia ponad 11 000 pracowników i jest największym pracodawcą w Wielkopolsce.

Przez minione ćwierćwiecze taśmy produkcyjne fabryk Volkswagen Poznań opuściło 16 różnych modeli samochodów należących do koncernu Volkswagen, w sumie blisko 3 miliony samochodów. Przez pierwsze lata działalności pojazdy montowane były w systemie SKD , który zakłada montaż gotowych dużych podzespołów samochodów w gotowe auto.

W tym systemie powstawały m.in. modele Skoda Felicja, Fabia, Octavia, Volkswagen Passat, Bora i Polo. Od 1996 r. spółka jest w   100 % spółką-córką Marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Po 2003 roku zakład w Poznaniu przeobraził się w samodzielną fabrykę samochodów. Obecnie w 4 zakładach Volkswagen Poznań produkowane są modele Volkswagen Caddy, Volkswagen Transporter T6 oraz Volkswagen Crafter i MAN TGE.  Od 1996 roku funkcjonuje także odlewnia, której roczna produkcja komponentów wynosi blisko 4,6 mln sztuk.

Inwestycje
Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady blisko 2 miliardy Euro. Tylko w 2018 i 2019 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą blisko 500 mln euro. W czerwcu tego roku wmurowano kamień węgielny pod nową halę logistyczną. Równocześnie z budową zaplecza logistycznego trwa też rozbudowa istniejącej hali spawalni.
jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×