18 lutego 2020

Logistyka » Flota samochodowa

HAVI i Scania budują „zielony” łańcuch dostaw

HAVI i Scania budują „zielony” łańcuch dostaw
HAVI i Scania odgrywają kluczową rolę w łańcuchu dostaw McDonald’s. Przedstawiciele obu firm opracowali 5-letni plan, który przyczyni się do znacznej redukcji emisji CO2, związanej z dostawami produktów do restauracji tej sieci w Hiszpanii.

Odległość pokonywana przez pojazdy w ramach transportu na potrzeby McDonald’s wynosi ponad 400 mln km rocznie. W najbliższym czasie przedstawiciele HAVI w Hiszpanii zamierzają dodać do floty 14 pojazdów zasilanych gazem. Będą one przewozić produkty z centrów dystrybucyjnych w Madrycie i Barcelonie do restauracji McDonald’s.

12 z nich będzie napędzanych skroplonym (LNG), a 2 sprężonym gazem ziemnym (CNG). Nowe pojazdy dołączą do dwóch samochodów ciężarowych zasilanych CNG, znajdujących się już w posiadaniu HAVI w Hiszpanii. Flota firmy będzie w sumie liczyć 16 pojazdów na gaz.

Mniejszy ślad węglowy

Pojazdy Scania zasilane gazem zostały zaprojektowane tak, aby zredukować niemal do zera ich wpływ na jakość powietrza w mieście oraz znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla (ok. 20 proc.). Dzięki pojazdom z silnikami na gaz, łańcuch dostaw McDonald’s jest przygotowany na zwiększenie się w przyszłości dostępności biogazu. Biogaz będzie wówczas mógł być dodawany do gazu kopalnego lub całkowicie go zastąpi. Rozwiązanie to umożliwia redukcję CO2 nawet o 90 proc.

Dobra współpraca
McDonald’s to pierwsza sieć restauracji na świecie, która zajęła się globalnymi zmianami klimatycznymi, ustanawiając w marcu 2018 r. możliwy do zweryfikowania cel w ramach inicjatywy „Science Based Target”. Inicjatywa ma przyczynić się do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

HAVI, jako główny operator logistyczny McDonald’s, pełni ważną rolę w powodzeniu wysiłków sieci podejmowanych z myślą o zrównoważonym rozwoju i praktycznej realizacji programu „Scale for Good”. HAVI połączyła siły z firmą Scania, aby opracować 5-letni plan redukcji śladu węglowego i całkowitego wpływu łańcucha dostaw McDonald’s na środowisko. W Hiszpanii działania obu firm nabrały rozpędu z chwilą wdrożenia do użytku pojazdów dystrybucyjnych na paliwo alternatywne.

– Jako główny dostawca rozwiązań logistycznych dla sieci McDonald’s, zobowiązaliśmy się do wspierania „Scale for Good” i związanych z tym inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcemy być na czele zmian w dostawach miejskich i podejmowaniu konkretnych działań na rzecz społeczności – mówi Rafael Gómez, starszy wiceprezes działu zarządzania operacjami i ładunkiem w HAVI.

– Nasze partnerstwo jest przykładem tego, jak przewoźnicy, firmy logistyczne i producenci pojazdów mogą wspólnie działać na rzecz zrównoważonego transportu. To bardzo budujące obserwować, jak nasi klienci oraz ich klienci angażują się we wdrażanie tego rodzaju rozwiązań – komentuje Sebastián Figueroa, dyrektor zarządzający Scania Iberia.

jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×