Wtorek, 25 kwietnia 2017     Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki» Dodaj ogłoszenie o pracę» Dodaj firmę do katalogu

Nowy obraz

[h]Dotychczasowe postrzeganie logistyki bazuje na założeniu, że jest to jakiegoś rodzaju zjawisko naturalne, rozpoznawalne na podstawie definicji. Uznawano przy tym, że źródłowym miejscem do obserwowania logistyki jest wojsko.[/h]

Jednak taki pogląd zniekształca współczesny obraz logistyki. Z jednej strony w literaturze występuje równocześnie wiele różniących się szczegółami definicji, co jest oczywistym przejawem braku sukcesu wieloletnich prób sformułowania odpowiedniej definicji. Z drugiej zaś można było zauważyć, że w jednej wojnie wykracza się kontrowersyjnym pomysłem poza dotychczasowy kanon zaopatrywania żołnierzy a zaraz potem w innej wojnie zaniedbuje się oczywiste oczekiwania obserwatorów wydarzeń.

Jeśli zatem jeden kontrprzykład obala najlepszą nawet teorię, to można też uznać, że logistykę należy tworzyć a nie rozpoznawać, przy czym wojsko nie ma monopolu na jej tworzenie.

Tym bardziej, że minione półwiecze funkcjonowania logistyki w cywilu umożliwiło osiągnięcie niespotykanego dotąd poziomu jej rozwoju. Tradycyjny zakres przedmiotowy logistyki przestał być wystarczający, gdy okazało się w praktyce, że dla skutecznego i efektywnego dostarczania towarów przydaje się synchronizowanie współdziałania różnych podmiotów gospodarczych. Może to być współdziałanie transportu z magazynem, produkcji z dystrybucją, itp. W efekcie tego współczesne produkty powstają jako wynik szerokiej kooperacji, a wyrób gotowy pojawia się na końcu długiej drogi przekształcania rozmaitych materiałów.

Zarazem rozwój metod dostarczania doprowadził do powstania możliwości oddziaływania na cały proces wytwarzania wyrobów poczynając nawet od projektu a kończąc na użytkowaniu gotowych produktów. Dzięki technice informacyjnej działanie w ramach obejmującej ten proces struktury organizacyjnej jest możliwe zarówno z jej wnętrza jak i spoza niej. Również zakres terytorialny realizowanych procesów jest praktycznie nieograniczony.

Zamiast więc toczyć spory o dodanie bądź ujęcie określonych kompetencji realizatorom procesów dostarczania towarów, można rozważyć problem dlaczego powstała i na czym w istocie polega ta dziedzina działalności, która dotąd przejawiała się w postaci rozmaitych działań związanych z dostarczaniem np. wyposażenia wojskowego żołnierzom, surowców i półproduktów do zakładów produkcyjnych, gotowych wyrobów do hurtowni i sklepów czy też bezpośrednio do klienta.

X Polecamy artykuł:
Kijem pojazdu nie naprawisz
  |str. 1| 2 | 3 | Następna
DODAJ DO: facebook Twitter
Wyślij tekst znajomemu Drukuj
Dodaj komentarz (rozwiń)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Spedycje.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
 

SONDA

Jak oceniasz sytuację w swojej Firmie?