22 czerwca 2018

Logistyka » Pod znakiem logistyka

Kompletna integralność

[h]Tworzenie systemu ze względu na kryteria integralności ma na celu uzyskanie jak największej pewności dostarczenia towaru.[/h]

Na jednym kryterium integralność się nie utrzyma. Powinny być jeszcze jakieś inne kryteria, o jakie warto się troszczyć. W każdym razie nie wiedzieli o nich inżynierowie, którzy 16 stycznia 2003 r. obserwowali start kosmicznego wahadłowca Columbia.

Nie tylko oni – bo nagrano to na filmie – widzieli jak kawałek pianki odpadając od osłony termicznej uderza w skrzydło pojazdu. Jednak przez dwa tygodnie lotu nic nie skłoniło ich do zrobienia choćby eksperymentu, by przekonać się jakie to może mieć znaczenie. Nie było przy tym problemu z dostępnością do elementów systemu zarówno na Ziemi jak i w Kosmosie. Spokojnie czekali, by dopiero podczas lądowania 1 lutego 2003r. z niepokojem wysłuchiwać dziwnych komunikatów od załogi.

Ciągle liczyli na to, że utworzony wcześniej zbiór elementów i relacji nadal jest systemem, choć już nie rozumieli jego funkcjonowania. Tymczasem widziana wcześniej przyczyna spowodowała skutki i nie można już było podjąć żadnych działań ratunkowych, a załoga ufna w ich systemowe umiejętności płonęła w rozpadającym się wraku.

Dopiero po tej katastrofie członkowie komisji chcieli dowiedzieć się co może zrobić 80 dekowy kawałek pianki uderzający w ukośne skrzydło wznoszące się z prędkością, którą uznawano do tej pory za zbyt małą by spowodować uszkodzenia. Ku ich zdziwieniu wchodził on spokojnie do skrzydła pozostawiając ok. 25 cm otwór, do którego podczas powrotu wdarły się rozpalone gazy zniekształcając najpierw wskazania czujników i dezorientując astronautów. Taki był początek tego, co potem na niebie obserwowali mieszkańcy Teksasu.

  |str. 1| 2 | 3 | Następna

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×