22 czerwca 2018

Logistyka » Pod znakiem logistyka

Poszukiwanie przyczyn

Poszukiwanie przyczynIstnienie oraz funkcjonowanie dowolnego systemu jest zagrożone u samych jego podstaw przez nieuniknione zmiany środowiskowe i niepewność spełnienia celu.  Dotyczy to szczególnie systemu logistycznego gdyż jego funkcją celu jest zaakceptowanie dostarczonego towaru przez odbiorcę. Aż do chwili dostawy nie może to być niczym pewnym.
Jednakże analiza strukturalna systemu w kategoriach jego elementów i relacji może doprowadzić jedynie do stwierdzenia, że system jest. Nie daje to pewności, że przetrwa on w zmienionych okolicznościach. Dopiero postrzeganie systemu logistycznego w kontekście kryteriów jego integralności mogłoby zasadniczo wpłynąć na sposób traktowania sygnałów świadczących o zagrożeniu jego funkcjonowania.


Logistyk poszukiwany

Jednak nadal w podejściu systemowym dominuje „zwykłe współdziałanie w miejscach wspólnych interesów”. Kolejne roczniki uczniów i studentów poznają systemy jedynie w aspekcie strukturalnym dowiadując się, od wielu już lat, że system to zbiór elementów i relacji. Czasami zaiskrzy znaleziona w literaturze nutka wątpliwości, że także między relacjami mogą zachodzić relacje. Oczywiście, że mogą. Tylko nawet z tak poszerzonego określenia nadal nic nie wynika poza tym, że można jedynie zrobić ewidencję tych elementów i relacji.

 

Zarówno jedne jak i drugie powstają przy tym z dekretu badacza. Jedyną przy tym przesłanką jest to by taki zestaw elementów realizował zadaną funkcję. Można też liczyć na łut szczęścia by zestawione elementy zachowały jak najdłużej swoje własności. Jeśli kiedyś szczęścia zabraknie to dochodzi do katastrofy.

Nie na tym jednak polega problem, że zdarzają się katastrofy – bo tego nie da się uniknąć – tylko, że ich przyczyny wynikają często z braku troski o integralność systemu. Na co dzień mamy spektakularne tego przykłady.

  |str. 1| 2 | Następna

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×