22 czerwca 2018

Logistyka » Pod znakiem logistyka

Kryteria w praktyce

[h]Kryteria integralności systemu można dostrzec w praktyce na każdym kroku.[/h]

Znana jest przypowieść o tym co robi mądry człowiek, gdy chce schować liść. Wiadomo, że w tym celu zanosi go do lasu. Wiadomo też co należy zrobić gdy nie ma lasu. Wtedy trzeba zasadzić las.

Teraz też już wiadomo jakie jest źródło tej mądrości. Żeby zbudować system ujawniający liść należałoby spełnić trzy kryteria: łączności i przejrzystości i dostępności.

Zatem aby schować liść – to zgodnie z prawem de Morgana – wystarczy żeby zanegować jedno z tych kryteriów. Negowanie dostępności oznaczałoby budowanie fortecy, która im jest większa tym chętniej jest zdobywana. Po największych fortecach oglądamy dziś tylko ruiny. Zanegowanie zaś łączności oznaczałoby brak pożytku z liścia nawet dla właściciela. Przekonali się o tym twórcy systemu GPS, którzy musieli zaprzestać wyrafinowanego fałszowania pozycji satelitów, gdy wyszło na jaw, że tej pozycji satelity zmieniać nie mogą. Skoro jednak jest łączność – bo musi być do sterowania niedostępnymi obiektami – to po nitce do kłębka, można określić prawdziwą odległość do satelity. Zatem pozostało zanegowanie przejrzystości i stąd ten las.

A tak a propos lasu, to tam też zawędrowała dziś ta mądrość. Zapewne bez świadomości tych kryteriów administracja celna zafundowała bowiem na 2008 rok system bezpieczeństwa obrotu towarowego z użyciem certyfikatu AEO (ang. „Authorised Economic Operator” – tłumaczony nieudolnie na „Upoważniony Podmiot Gospodarczy”).

W celu uzyskania takiego statusu przedsiębiorca musi udostępnić certyfikującemu organowi wszelkie informacje o sobie, dotyczące obrotu towarowego i jago zabezpieczeń. Na tej podstawie organ wyrabia sobie opinię o możliwym ryzyku ze strony przedsiębiorcy i uznaniowo może przyznać status AEO, z którym się wiążą nieokreślone bliżej przywileje. Jeśli zaś nie przyzna certyfikatu, to zapewne zapomni zebrane dane.

  |str. 1| 2 | Następna

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×