17 stycznia 2018

Logistyka » Pod znakiem logistyka

Porozumienie

[h]Przed 10-ciu laty – wobec niekończących się wędrówek po bezdrożach logistyki i „supply chain management” – postanowiono postawić mega drogowskaz.[/h]
J.L. Kent i D.J. Flint wytypowali 20 znaczących w logistyce nazwisk. Spośród nich wybrali 7-miu najważniejszych i przeprowadzili z nimi wnikliwe wywiady [Perspectives on the evolution of logistics thought. Journal of Business Logistics, Vol.18, No.2, 1997]. Mędrców: D.J. Bowersox, J.J. Coyle, B.J. La Londe, D.M. Lambert, C.J. Langley, J.T. Mentzer, I.R. Stock – którzy do dziś są autorytetami z dziedziny logistyki – pytano o sens i kierunek przemian dokonujących się w logistyce.

Na podstawie analizy uzyskanych od nich odpowiedzi autorzy starali się odkryć prawa rozwoju logistyki i wskazywać przyszłe jego kierunki. Określono m.in. 6 epok w rozwoju tej dziedziny. Ta współczesna charakteryzuje się m.in. odejściem od operacyjnego postrzegania klienta jako nośnika określonych zachowań, dzięki którym można nim manipulować. Logistyka zaś przejawia się w niej jako „integrated supply-chain management”, którego cechą jest realizowanie procesów poprzez cały „łańcuch”. Sukces albo klęska zależą przy tym od chęci i możliwości przekraczania granic pomiędzy rozmaitymi funkcjami występującymi w ramach dostarczania dóbr. W tym należałoby także uwzględniać obsługę klienta.

Ważne jest to, czego spodziewano się w przyszłości, czyli w latach 2000. Przede wszystkim znamienici interlokutorzy domagali się dokładnego teoretycznego ujęcia obserwowanych zjawisk. Jeden z autorytetów podkreślił przy tym, że w teorii należałoby widzieć logistykę bardziej ogólnie niż tylko przez pryzmat przemysłowych zastosowań. Istotne bowiem jest to, co logistycy robią aby świat był lepszy. To zaś oznacza, że od nich to zależy.


  |str. 1| 2 | 3 | Następna

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×