20 kwietnia 2018

Logistyka » Produkty dla TSL

Sztuczna inteligencja dla spedytorów

Sztuczna inteligencja dla spedytorów Dzięki sieciom neuronowym niemiecka firma Cargonexx potrafi w przeciągu jednej sekundy ustalić cenę rynkową ładunku. Cargonexx postawił na analizę danych i nieuniknioną przyszłość transportu drogowego. Ten dylemat zna wielu spedytorów: zawieranie kontraktów daje po części bezpieczeństwo, ale często wiąże się to z wysokimi kosztami. Giełdy transportowe są tańsze, jednak niosą ze sobą ryzyko i wymagają od spedytorów większego nakładu czasu.
Firma postawiła na innowacyjne technologie, aby rozwiązać ten dylemat. Punktem centralnym jest algorytm danych, który funkcjonuje w podobny sposób jak u Google, czy na Amazonie. Algorytm firmy stale analizuje i ocenia setki danych transportowych i w milisekundach oblicza cenę, która jest dopasowana do każdego ładunku, do każdej trasy i na każdy dzień. Cena ta jest zbliżona do aktualnych cen rynkowych prezentowanych na giełdach transportowych.
W praktyce jest to tak proste, jak tylko można to sobie wyobrazić. Firma spedycyjna w przeciągu jednej minuty udostępnia online ładunek transportowy. Cargonexx od razu proponuje cenę rynkową. Jeśli cena spełnia oczekiwania spedytora, może on ją od razu zaakceptować.

Operator pzejmuje z odpowiedzialnością wszystkie zlecenia po wygenerowanych przez system cenach i oferuje je zarejestrowanym firmom transportowym, dopasowuwując je do ich preferowanych tras. Cały proces jest automatyczny i przeprowadzany wyłącznie online. Bez telefonowania, bez wysyłania faksów lub E-maili.
Jeśli algorytm obliczył prawidłową cenę – wszyscy czerpią z tego korzyści. Spedycja bez nakładu czasu i kosztów zleciła transport po cenie rynkowej, przewoźnik bez żadnego wysiłku zawarł dodatkowe zlecenie, a firma  zarobiał na minimalnej marży jak normalna spedycja. Dzięki temu serwis, który oferuje, jest i pozostanie bezpłatny. Jeśli natomiast algorytm pomylił się w proponowanej cenie – to Cargonexx ponosi ryzyko.
Serwis w takiej formie jest absolutnie wyjątkowy. Giełdy transportowe i inne platformy nie przejmują zleceń. Ryzyko pozostaje po stronie spedycji. Pozostałe firmy kierują swoje zapytania dalej do dysponentów. Dzieje się tak dlatego, bo nie są w stanie od ręki zaoferować zleceń po cenach rynkowych.
Cargonexx ruszył już z fazą testową i udostępnia pierwsze zlecenia. Zainteresowani przewoźnicy mogą się bezpłatnie zarejestrować, nie zobowiązując się do niczego. Do tej pory zarejestrowało się już ponad 500 firm transportowych, co tydzień sieć transporowa Cargonexx zwiększa się o następnych kilkudziesięciu członków. Zainteresowane spedycje mają również szansę wstawiać swoje zlecenia.
jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×