30 marca 2020

Logistyka » Rodzaje kontenerów

Kontener chłodniczy na gwiazdkę?

Kontener chłodniczy na gwiazdkę?
... czemu nie!
Kontener chłodniczy jest nieodzownym narzędziem w logistyce towarów szybko psujących się lub wymagających przechowywania w określonej temperaturze. Platforma ta sprawdza się doskonale w transporcie i w magazynowaniu takich produktów bez względu na porę roku. Co więcej, jej uniwersalność pozwala na wykorzystanie całego łańcucha intermodalnego – statków, kolei oraz samochodów ciężarowych. Stosowanie kontenerów chłodniczych pozwala zachować dłużej świeżość produktów, a możliwość użycia każdego środka transportu znacznie wpływa na skrócenie czasu ich dostawy.
Należy jednak pamiętać, że maksymalizacja efektów związanych z wykorzystaniem kontenera chłodniczego zależna jest od jego właściwego użytkowania. W tym przypadku można liczyć na kompleksową obsługę specjalistów z firm zaplecza kontenerowego, takich jak Balticon SA.

Co można zrobić z kontenera?

Uniwersalny sposób na szybką dostawę
Kluczową zaletą kontenerów chłodniczych są ich ustandaryzowane wymiary, pozwalające na szybki przeładunek towaru pomiędzy różnymi środkami transportu. Oceaniczne kontenerowce, kolej oraz samochody ciężarowe pozwalają na dostarczenie kontenera chłodniczego praktycznie w każde miejsce na świecie. W ten sposób ogranicza się konieczność przeładunku towarów spożywczych, które są wrażliwe na wszelkie zmiany sposobu przechowywania (takich jak mięso, ryby, egzotyczne owoce bądź nieuprawiane w kraju warzywa).
Zapewnienie płynnego transportu intermodalnego, zwłaszcza przy frachcie morskim, wymaga jednak odpowiedniego zaplecza. Istotną rolę odgrywają tu punkty przeładunkowe depot zlokalizowane przy terminalach morskich. Ważne jest także, by samochody przewożące kontenery były wyposażone w agregaty prądotwórcze, zapewniające ciągłe zasilanie urządzeń chłodniczych.

Dzięki takiej infrastrukturze firma Balticon – dysponująca siatką logistyczną w całym kraju oraz punktami depot na zapleczu wszystkich morskich terminali kontenerowych – może zagwarantować dostawę kontenera do każdego punktu w Polsce w ciągu maksymalnie 24 godzin od chwili rozładowania statku. Tym samym znacząco skraca się czas dowozu produktów szybko psujących się.

Kontener chłodniczy jako stacjonarna platforma magazynowa
Kontenery chłodnicze są także doskonałym rozwiązaniem w przypadku przechowywania szybko psujących się towarów. Z takiego rozwiązania korzystają nie tylko firmy dystrybuujące produkty spożywcze, ale także właściciele nadmorskich restauracji, którym zależy na utrzymaniu świeżości serwowanych ryb. Kontenery chłodnicze są doceniane także przez organizatorów tak wielkich imprez, jak EURO 2012 czy Heineken Open’er Festiwal.
To właśnie dzięki nim w czasie trwania Mistrzostw Europy w piłce nożnej Balticon zapewnił fanom futbolu z Warszawy i Gdańska świeże posiłki i zimne napoje. a Uczestnicy festiwalu Open’er w Gdyni również mieli do nich stały dostęp w trakcie trzech dni imprezy. W tym roku Heineken już po raz trzeci skorzystał z możliwości wynajmu platform chłodniczych Balticonu do obsługi festiwalu.
Balticon SA oferuje możliwość kupna, dzierżawy oraz wynajmu kontenerów chłodniczych w dwóch rozmiarach (na 21 oraz 11 europalet). Dokonując wyboru pomiędzy kupnem a wynajmem, przedsiębiorca powinien przede wszystkim dokonać analizy popytu na towar, który zamierza w nim przechowywać. Możliwa jest także sezonowa dzierżawa kontenerów, pozwalająca elastycznie reagować na potrzeby rynku bez konieczności zamrożenia kapitału.
Koszty użytkowania kontenera chłodniczego nie są przy tym wysokie. Przykładowe zużycie prądu na dobę dla większego kontenera to niecałe dwa razy więcej niż zużywa przeciętny grzejnik elektryczny o mocy 1000W.
Optymalizacja logistyki dzięki kontenerom

Czy słońce, czy deszcz, czy… śnieg
Wbrew pozorom kontenery chłodnicze są wykorzystywane przez cały rok, bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe. Choć latem zapotrzebowanie na takie platformy wzrasta, kontenery chłodnicze równie dobrze sprzedają się zimą. Dlaczego? Oprócz towarów szybko psujących się, dla których letnie upały są często zabójcze, istnieje szeroki zakres produktów, których przechowywanie wymaga utrzymania jednakowej temperatury, bez względu na pogodę.
Doskonałym przykładem są popularne napoje, takie jak piwo, które z reguły bez względu na porę roku podaje się klientom schłodzone do temperatury ok. 4 stopni Celsjusza. W przypadku takich produktów, pod żadnym pozorem nie wolno wyłączać zasilania kontenera chłodniczego zimą.

Właściwe użytkowanie oznacza dłuższą świeżość

Odpowiedni sposób umieszczenia towaru w kontenerze chłodniczym ma olbrzymi wpływ na zachowanie świeżości transportowanego bądź przechowywanego jedzenia. W przeciwieństwie do zwykłego kontenera, w kontenerze chłodniczym powinno się pozostawić przestrzeń na swobodny przepływ powietrza.
Dlatego konieczne jest przestrzeganie zaleceń co do wielkości ładunku, jaki umieszcza się w kontenerze.
Najłatwiej skorzystać w tym zakresie z pomocy fachowców, co zwykle jest elementem kompleksowej oferty firm specjalizujących się w obsłudze lub wynajmie kontenerów.
Dzięki współpracy z profesjonalnym partnerem zyskujemy nie tylko sprzęt wysokiej jakości i doradztwo, ale także pełen serwis kontenerów z dojazdem do klienta, inspekcje stanu technicznego, mycie, przygotowanie pod załadunek towarów i renowację.
Daje to gwarancję prawidłowego przechowywania produktów spożywczych i optymalnego terminu utrzymania ich przydatności.
Kontener chłodniczy to szybki, prosty i ekonomiczny sposób na transport oraz przechowywanie towarów szybko psujących się. Wymaga jednak właściwej obsługi i systematycznej konserwacji. Dlatego kluczowe jest korzystanie z firm posiadających doświadczenie oraz kompleksową ofertę, począwszy od rozładowania i transportu, aż po wynajem, serwis i przygotowanie pod załadunek. Wówczas nasze produkty spożywcze będą nie tylko dostarczone na czas, ale również długo świeże.

Tomasz Szmid
prezes zarządu Balticon SA

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×