28 lipca 2017

SSE » SSE

SSE: Szkolnictwo zawodowe w Suwałkach

SSE: Szkolnictwo zawodowe w SuwałkachPrzedstawiciele Europejskiego Funduszu Społecznego i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli  oraz przedsiębiorcy spotkali się dziś w siedzibie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. aby wypracować mapę kompetencji dla szkolnictwa zawodowego.
– Należy postawić na rozwój gospodarczy regionu i stworzyć ośrodki specjalizujące się w danej branży – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Zespół ds. opracowywania programu rozwoju kompetencji zawodowych w woj. podlaskim został powołany prze zarząd województwa wiosną 2015 r. Na jego czele stoi wicemarszałek Bogdan Dyjuk. Latem zespół odbył wizytę studyjną na Dolnym Śląsku, gdzie zapoznał się z wynikami szkolnictwa w tej części kraju. Następnie odwiedził podlaskie przedsiębiorstwa  m.in. Danwood w Bielsku Podlaskim. Dziś przyjechał na Suwalszczyznę.
- Zespół, w skład którego wchodzi także przedstawiciel strefy ekonomicznej, ma za zadanie przeprowadzenie analiz stanu bieżącego i przedstawić rozwiązania pobudzenia szkolnictwa zawodowego, tak aby jak najlepiej wykorzystać  fundusze z nowej perspektywy. By stworzyć zaplecze dla kształcenia zawodowego adekwatne do potrzeb gospodarczych – powiedział gospodarz spotkania, Robert Żyliński, prezes SSSE S.A.
Przed południem dwunastoosobowy zespół odwiedził Augustowskie Centrum Edukacyjne. Odwiedził też suwalskiego producenta szaf metalowych, firmę Malow. W spotkaniu uczestniczyli również przedsiębiorcy, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach związanych ze współpracą ze szkołami. Następnie w siedzibie suwalskiej strefy ekonomicznej zebrał się, aby poznać doświadczenia w zakresie współpracy szkół z przedsiębiorcami. 
- Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Park Naukowo-Technologiczny i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa to główne filary rozwoju  wzmocnienia gospodarki Suwałk – powiedział prezydent Suwałk, jednocześnie zauważył problem z konkurowaniem szkół kształcących zawodowo. – Dziś w ramach rywalizacji o ucznia publiczne szkoły powielają kierunki. Moim zdaniem to niedopuszczalne. Dlatego należy tak sprofilować szkoły aby nie dochodziło do takich praktyk. W Suwałkach trwają już pracę nad w pewnym sensie sprofilowaniem szkolnictwa w mieście w konkretnych kierunkach szkoleń.
Jeszcze w tym roku zaplanowano podobne spotkanie w Łomży.
 
Ewa Sokólska
rzecznik SSSE S.A.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×