23 czerwca 2018

SSE » SSE

SSE: Szkolnictwo zawodowe w Suwałkach

SSE: Szkolnictwo zawodowe w SuwałkachPrzedstawiciele Europejskiego Funduszu Społecznego i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli  oraz przedsiębiorcy spotkali się dziś w siedzibie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. aby wypracować mapę kompetencji dla szkolnictwa zawodowego.
– Należy postawić na rozwój gospodarczy regionu i stworzyć ośrodki specjalizujące się w danej branży – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Zespół ds. opracowywania programu rozwoju kompetencji zawodowych w woj. podlaskim został powołany prze zarząd województwa wiosną 2015 r. Na jego czele stoi wicemarszałek Bogdan Dyjuk. Latem zespół odbył wizytę studyjną na Dolnym Śląsku, gdzie zapoznał się z wynikami szkolnictwa w tej części kraju. Następnie odwiedził podlaskie przedsiębiorstwa  m.in. Danwood w Bielsku Podlaskim. Dziś przyjechał na Suwalszczyznę.
- Zespół, w skład którego wchodzi także przedstawiciel strefy ekonomicznej, ma za zadanie przeprowadzenie analiz stanu bieżącego i przedstawić rozwiązania pobudzenia szkolnictwa zawodowego, tak aby jak najlepiej wykorzystać  fundusze z nowej perspektywy. By stworzyć zaplecze dla kształcenia zawodowego adekwatne do potrzeb gospodarczych – powiedział gospodarz spotkania, Robert Żyliński, prezes SSSE S.A.
Przed południem dwunastoosobowy zespół odwiedził Augustowskie Centrum Edukacyjne. Odwiedził też suwalskiego producenta szaf metalowych, firmę Malow. W spotkaniu uczestniczyli również przedsiębiorcy, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach związanych ze współpracą ze szkołami. Następnie w siedzibie suwalskiej strefy ekonomicznej zebrał się, aby poznać doświadczenia w zakresie współpracy szkół z przedsiębiorcami. 
X Polecamy artykuł:
Klapki dla Gambii

- Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Park Naukowo-Technologiczny i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa to główne filary rozwoju  wzmocnienia gospodarki Suwałk – powiedział prezydent Suwałk, jednocześnie zauważył problem z konkurowaniem szkół kształcących zawodowo. – Dziś w ramach rywalizacji o ucznia publiczne szkoły powielają kierunki. Moim zdaniem to niedopuszczalne. Dlatego należy tak sprofilować szkoły aby nie dochodziło do takich praktyk. W Suwałkach trwają już pracę nad w pewnym sensie sprofilowaniem szkolnictwa w mieście w konkretnych kierunkach szkoleń.
Jeszcze w tym roku zaplanowano podobne spotkanie w Łomży.
 
Ewa Sokólska
rzecznik SSSE S.A.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×