25 kwietnia 2018

SSE » SSE

Donaldson rozpoczął produkcję filtrów w Skarbimierzu

Donaldson rozpoczął produkcję filtrów w SkarbimierzuNawet 200 pracowników zostanie zatrudnionych w nowej fabryce amerykańskiej firmy Donaldson w Skarbimierzu. Światowy lider w produkcji systemów filtracyjnych obchodzi w tym roku 100-lecie działalności. W opolską fabrykę koncern zainwestował już 45 mln złotych. Wkrótce zakupione zostaną nowe linie technologiczne.
Historia firmy rozpoczęła się w 1915 roku, gdy Frank Donaldson wynalazł pierwszy efektywny filtr powietrza, by uchronić przez usterkami swoje maszyny rolnicze. Dziś koncern posiada 42 fabryki w 18 krajach i zatrudnia około 12 000 pracowników. Fabryka w Skarbimierzu jest 26 zakładem poza granicami Stanów Zjednoczonych.


Koreańczycy inwestują w Żarowie

Nasza firma obecna jest w Polsce od 2002 roku. W Warszawie uruchomiliśmy wtedy biuro sprzedaży naszych produktów. W 2012 roku, w wyniku wzrastającej liczby zamówień podjęliśmy decyzję o budowie pierwszej w Polsce fabryki – opowiada Wim Vermeersch, wiceprezes Donaldson – Wybór padł na tereny wałbrzyskiej strefy w Skarbimierzu. Przekonała nas wykwalifikowana kadra oraz zaangażowanie władz miasta – tłumaczy.


Budowa fabryki trwała około 12 miesięcy. Zakład stanął na 10-hektarowej działce i posiada  10 tys. m kw. powierzchni.
- Cieszę się, że otwarcie pierwszej fabryki w Polsce wypada w setną rocznicę istnienia firmy. Posiadamy zakład wyposażony w najnowocześniejsze technologie oraz zespół składający się ze świetnie wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników – podkreśla Leszek Strugała, dyrektor fabryki.
Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest 55 osób i uruchomione są dwie linie do produkcji  filtrów powietrza. Docelowo pracę znajdzie w nim około 200 osób. Fabryka zostanie również wyposażona w kolejne maszyny.
- Nasze wyroby obecne są w takich branżach jak rolnictwo, górnictwo czy transport. Aby utrzymać pozycję lidera musimy być innowacyjni i konkurencyjni. Wkrótce wprowadzimy linie do produkcji filtrów cieczy. Będzie to kolejny etap naszego rozwoju. Docelowo produkować będziemy 1,5 miliona filtrów rocznie – mówi Tod Carpenter, prezes zarządu Donaldson Company.
Działki inwestycyjne w Skarbimierzu znajdują się na terenach byłego lotniska wojskowego. Wałbrzyska strefa posiada w tej miejscowości blisko 65 ha wolnej powierzchni objętej ulgami podatkowymi.
- Na terenie Skarbimierza działa już 6 strefowych przedsiębiorców. Firmy te zatrudniają ponad 1600 osób i wciąż się rozwijają. Nakłady inwestycyjne osiągnęły blisko 1,6 miliarda złotych – wylicza Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.
Podczas uroczystości otwarcia zakładu szefowa strefy przekazała zarządowi firmy pamiątkowy agat – przyznawany przedsiębiorcom działającym w wałbrzyskiej strefie. Donaldson jest 25 firmą na terenach WSSE w województwie opolskim. Przedsiębiorcy ci zainwestowali blisko 2,5 mld złotych i zatrudniają ponad 3,5 tys. pracowników.

Jacek Serdeczny
WSSE Invest-Park

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×