28 lipca 2017

SSE » SSE

Holenderski inwestor w podstrefie Białystok

Holenderski inwestor w podstrefie BiałystokDziś poszła pod młotek ostatnia działka w pierwszym kompleksie białostockiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zainwestować postanowiła firma Bravilor Polska sp. z o. o., która chce w Białymstoku produkować m.in. ekspresy do kawy i podzespoły do nich. Pracę w zakładzie znajdzie co najmniej 30 osób Bravilor Polska to spółka-córka popularnej, holenderskiej firmy Bravilor Bonamat. Jest to niewątpliwie lider w branży, który współpracuje z takimi markami jak Tchibo czy Lavazza.
Firma powstała 65 lat temu w Holandii, gdzie do dziś funkcjonuje jej jedyny zakład produkcyjny. Zatrudnia przeszło 350 osób na całym świecie. Swoje oddziały ma w Europie i Stanach Zjednoczonych, a także międzynarodową siecią punktów dystrybucji w ponad 100 państwach.
Firma zajmuje się opracowywaniem i produkcją szerokiej gamy urządzeń, które służą do przygotowywania napojów, skupiając się na specjałach kawowych oraz warnikach. Poza urządzeniami pod swoim brandem produkuje także urządzenia innym podmiotom. Swoimi produktami wyposaża m.in.: hotele, restauracje i stadiony. Na białostockiej nieruchomości firma zamierza wybudować nowy zakład produkcyjny, dzięki któremu poszerzą zakres produkowanych ekspresów do kawy i podzespołów. Wartość inwestycji to 47 mln zł.
- W zakładzie zostaną uruchomione nowoczesne linie produkcyjne, zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania procesów poprodukcyjnych jak również zarządzania. Zastosowane technologie wpłyną na zatrzymanie w Białymstoku wysoko wykształconych pracowników. Bravilor zapowiada nawiązanie bliskiej współpracy z Politechniką Białostocką, jak również technicznymi szkołami średnimi – mówi Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku. Zakończy w grudniu 2017 r. Dzięki niej w Białymstoku przybędzie co najmniej 30 nowych miejsc pracy.
- To ważny klient, który udowadnia wysoką jakość naszej oferty. Zwłaszcza, że inwestor brał pod uwagę również inne lokalizacje, w tym w centralnej Polsce oraz oferty innych stref ekonomicznych funkcjonujących w kraju. Zdecydował się zainwestować w Podstrefie Białystok na terenach suwalskiej strefy, nie tylko z uwagi na aspekty techniczne nieruchomości, ale też te związane z profesjonalną obsługą inwestora. To dla nas sygnał, że w tych trudniej konkurencyjnie czasach pod względem oferty nieruchomości, warto stawiać na  kompleksowe doradztwo i je rozwijać – dodaje Robert Żyliński.
Działka, którą zajmie Bravilor Polska znajduje się naprzeciwko sądu przy ul. Mickiewicza.
Ma ok. 3,4 ha. Działka, na jakiej będzie działała firma to, ostatnia w pierwszym kompleksie podstrefy Białystok. Jest to teren o powierzchni prawie 30 hektarów, który udało się sprzedać w ciągu 3 lat dziewięciu przedsiębiorstwom (włącznie z tym ostatnim): Bianor, Bison Chucs, Hartownia Białystok, Odlewnia Białystok, KAN Sp. z o.o., Masterpress, Nibe-Biawar, i Rosti Polska.
Żeby poszerzyć jej zasięg i możliwość przyciągania firm dzięki przywilejom płynącym z inwestowania w strefach specjalnych, w październiku ur. Rząd poszerzył teren strefy o 19 ha znajdujących się wokół Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, tworząc drugi kompleks terenów inwestycyjnych i ponad 40 ha w trzecim kompleksie na Krywlanach. 
Suwalska SSE to obecnie podstrefy: Białystok, Suwałki, Grajewo, Łomża, Bielsk Podlaski, Szczuczyn, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród, Sejny i Zabłudów w województwie podlaskim, Olecko, Ełk i Gołdap w Warmińsko-Mazurskiem oraz Małkinia Górna i Ostrów Mazowiecka w województwie mazowieckim.
Dziś odbył się pierwszy w nowym roku przetarg na sprzedaż gruntów pod inwestycje. W środę nastąpi otwarcie ofert w Łomży. Obecnie w suwalskiej SSE działa 91 firm, które zatrudniają ok. 7 tys. osób i zainwestowały ponad 2,1 mld zł.
Ewa Sokólska
rzecznik prasowy SSSE

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×