28 lipca 2017

SSE » SSE

Goście w Suwalskiej SSE

Goście w Suwalskiej SSEMiędzynarodowa delegacja programu EDUTRONIX realizowanego w ramach Erasmus +. odwiedziła Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. Była to kolejna wizyta studyjna związana z kształceniem zawodowym. Spotkanie jest szansą na 3 nowe projekty: Porozumienie trójstronne- SSSE- Malow - Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem mające na celu kształcenie młodzieży zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawcy. Misja gospodarcza we Włoszech dla przedsiębiorców SSSE organizowana we współpracy z CIS – kluczowej firmy szkoleniowo- doradczej  reprezentującej przedsiębiorców regionu Reggio Emilia jednego z bardziej konkurencyjnych okręgów przemysłowych we Włoszech.


Holenderski inwestor w podstrefie Białystok

Podczas całodniowej wizyty zaprezentowaliśmy jedną w firm strefowych :”Malow”- oraz jego nowoczesny park maszynowy, wraz z najnowsza inwestycja Malow 4- nominowaną do nagrody Podlaska Marka Roku.
Odwiedziliśmy również Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach w kontekście możliwości nauki mechatroniki – tam zaprezentowana została ogólna działalność szkoły oraz pracownie mechatroniczne.
Ważnym punktem wizyty była prezentacja działalności SSSE w zakresie kształcenia zawodowego tj.; obrębie łączenia potrzeb przedsiębiorców i rzeczywistości edukacyjnej. Okazało się że zarówno w Polsce, jak i we Włoszech i Hiszpanii rzeczywistość jest podobna. Mamy podobne problemy komunikacji edukacji z biznesem oraz łączenia potrzeb pracodawców w możliwościami kształcenia szkół. To potwierdza potrzebę takich spotkań i wypracowywania wspólnych rozwiązań celem których jest kształcenie zawodowe zgodne z potrzebami gospodarki. 
W składzie delegacji byli przedstawiciele :
AIJU–Hiszpania; centrum badawcze i technologiczne; ośrodek badawczy prowadzący badania mające na celu rozwój i wprowadzanie innowacji technologicznych w branży zabawek i branżach pokrewnych. Ośrodek ten zrzesza przedsiębiorców, w większość MŚP o ograniczonych możliwościach na podjęcie własnych działań i badań służących osiągnięciu konkurencyjności i innowacji we własnym zakresie.
CIS – Włochy;  ośrodek szkoleniowo-doradczy  łączący kształcenie zawodowe
z edukacją. Jest to jedna z kluczowych firm szkoleniowych konkurencyjnego okręgu Perfect Project – Polska; firma doradczo- szkoleniowa; realizuje projekty wspomagające placówki kształcenia zawodowego i ogólnokształcącego.
Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem- Polska; szkoła zawodowa kształcąca na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej i technikum dostosowująca swoja ofertę nauczania do potrzeb do rynku pracy, wzbogacając ją o kierunki i metody perspektywiczne.
W ramach projektu EDUTRONIX zostanie opracowany, przygotowany i wdrożony do procesów kształcenia prototyp modułu  edukacyjnego do nauki mechatroniki.
Moduł posłuży do wprowadzenia nowych metod i narzędzi w nauczaniu mechatroniki. Oprogramowanie prototypu w praktyce umożliwi nauczycielom zawodu i uczniom aktywną współpracę w tworzeniu interaktywnych zasobów.
Realizacja projektu ma pozwolić na dopasowanie kształcenia i szkolenia zawodowego w sektorze mechatroniki do potrzeb rynku pracy. Zapewni również wysoką jakość kształcenia opartego na współpracy z przedsiębiorcami, co w znaczmy stopniu wpłynie na poprawę jakości kształcenia. W realizacji projektu bardzo istotny jest wpływ na wszystkie grupy docelowe tj. : nauczycielom zajmującym się kształceniem i szkoleniem zawodowym ułatwi rozwój zawodowy, uczniom pracującym na modelu wzrost umiejętności oraz uczestnikom życia gospodarczego, gdyż firmy otrzymają lepszego pracownika kończącego kształcenie zawodowe w szkole.
Realizacja projektu przyczyni się też do rozwoju otwartych zasobów edukacyjnych, ponieważ projekty utworzonego modułu edukacyjnego zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym, a dodatkowo z ich dalszym udziałem i współpracą będą elastycznie modyfikowane.
Ewa Sokólska
rzecznik prasowy SSSE

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×