23 czerwca 2018

SSE » SSE

Wygrali Rajd po Strefie

Wygrali Rajd po StrefieMłodzież z gimnazjum menadżerskiego w Wałbrzychu została zwycięzcą I edycji „Rajdu po Strefie”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 350 uczniów. Rajd został zorganizowany przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną w ramach działań Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”.
Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, a zwycięzców uhonorowała Anna Zalewska, szefowa resortu. „Rajd po Strefie” odbył się 18 i 19 kwietnia tego roku. Wzięli w nim udział uczniowie pierwszych i drugich klas z 10 szkół gimnazjalnych.
Młodzież podzielona na 18 zespołów miała okazję zwiedzić zakłady strefowe działające w Wałbrzychu: Toyota Motor Manufacturing Poland, Faurecia (zakład Akcesoria oraz Mechanizmy), Quin, Tristone Flowtech oraz Ronal.
- Ważne, aby już na wczesnych etapach edukacji informować młodzież o możliwościach dalszej drogi kształcenia i kariery zawodowej. W ten sposób świadomie podejmować będą decyzje o swojej przyszłości. Ten projekt pokazuje, że uczniów traktuje się poważnie, nie pozostawiając tego wyboru jedynie w rękach rodziców – podkreślała podczas uroczystości minister Zalewska. Uczestnicy Rajdu wzięli również udział w cyklu warsztatów prowadzonych przez koła naukowe Politechniki Wrocławskiej.
Podczas spotkań prezentowane były drukarki 3D, roboty, urządzenia do grawerowania oraz bolid zbudowany przez studentów. Uczniowie dowiedzieli się także o działaniach Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”, który prowadzi wałbrzyska strefa. Jego rolą jest łączenie przedsiębiorców z konkretnymi szkołami. W ramach klastra powstały dwie klasy patronackie. Na ten rok zapowiedziano powstanie siedmiu kolejnych.


Dzięki patronatom uczniowie mogą odbywać staże i praktyki w firmach, co znacznie podnosi ich kwalifikacje zawodowe. Kierunki i programy nauczania dostosowane są z kolei do konkretnych potrzeb pracodawców. - Chcemy motywować przedsiębiorców do współpracy ze szkołami zawodowymi i technicznymi oraz uczelniami – tłumaczy Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Wiem, że już dziś mają problemy z pozyskaniem odpowiednich specjalistów. Odpowiednie umiejętności i wykształcenie są więc gwarantem zatrudnienia – dodaje. Grupy biorące udział w Rajdzie, po każdych warsztatach oraz wizycie w danej firmie, wypełniały test. Odpowiedzi oceniane były przez prowadzących zajęcia. Rywalizacja była na tyle wyrówna, że niezbędna była dogrywka.Zwycięzcami okazali się uczniowie gimnazjum menadżerskiego z Wałbrzycha, którzy jednym punktem wyprzedzili młodzież z gimnazjum nr 9 z oddziałami integracyjnymi. - Pytania nie były łatwe, gdyż dotyczyły w dużej mierze robotyki i informatyki – opowiada Ewa Piątek, dyrektor gimnazjum menadżerskiego. – Uczniowie musieli zatem wykorzystać wiedzę zdobytą podczas warsztatów konkursowych, jak również wiadomości z lekcji. Nic tak jednak nie motywuje do dalszego rozwoju jak zwycięstwo – przyznaje. Uczniowie najlepszej drużyny otrzymali atrakcyjne nagrody, wśród których znalazły się multimedialne tablety. Gimnazjum menadżerskie otrzymało również czek na kwotę 2 tys. złotych.
Minister Zalewska spotkała się także z przedstawicielami klastra edukacyjnego, by omówić propozycje zmian w systemie kształcenia zawodowego i technicznego. W debacie wzięli udział dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy oraz związki pracodawców.
- Szkoły zawodowe obok czteroletnich liceów ogólnokształcących, przedszkoli i kwestii edukacji wczesnoszkolnej, są absolutnym priorytetem dla systemu edukacji – podkreślała minister. Szefowa resortu zapowiedziała również wizytę w wałbrzyskiej strefie wicepremiera i ministra Rozwoju, Mateusza Morawieckiego. Podczas spotkania zaplanowanego na czerwiec tego roku, przedstawione zostaną zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego.
Nazwiska nagrodzonych uczniów Gimnazjum Menadżerskiego: Karolina Szczykała, Martyna Kapel, Oliwia Węgrzyn, Wiktor Dębowski, Amadeusz Czechowski, Aleksander Cząstkiewicz, Maciej Jurasz, Filip Olesiński, Filip Brzostek, Jakub Ratajczyk, Klaudiusz Łodziński i Patryk Lech.
Jacek Serdeczny
WSSE Invest-Park

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×