24 maja 2018

SSE » SSE

Sztuczna inteligencja powstaje w Białymstoku

Sztuczna inteligencja powstaje w BiałymstokuBlisko setka osób, w tym światowej klasy przedsiębiorcy branży medycznej z USA oraz przedstawiciele nauki spotkają się dzisiaj w Białymstoku. Będą rozmawiać o wykorzystywaniu w swojej pracy inteligentnych systemów IT, które są tworzone przez firmę TangramCare w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.
Założyciele firmy wywodzą się z Politechniki Białostockiej, gdzie aktywnie działali w grupie zajmującej się wydobywaniem wiedzy z danych. Właśnie dzięki analizie danych udaje im się rewolucjonizować systemy informatyczne branży medycznej. Swoją firmę ulokowali w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Dziś są jednym z jego największych lokatorów, a sukcesy odnoszą na całym świecie, czego dowodem jest chociażby czwartkowe spotkanie.


Nowi inwestorzy w podstrefie Białystok

- Ciągle rozwijająca się technologia prowadzi do powstawania coraz bardziej zaawansowanej aparatury diagnostycznej oraz coraz skuteczniejszych leków. Pomimo to sektor ochrony zdrowia wciąż wymaga głębokich przemian. W tym właśnie aspekcie z pomocą ochronie zdrowia może przyjść jedna z najnowszych dziedzin nauki, jaką jest Data Science. U podstaw tej dziedziny leży zaawansowana matematyka, statystyka oraz programowanie – powiedział Mariusz Ferenc, jeden z założycieli firmy.
Białostocka firma, dzięki połączeniu sił z partnerami ze Stanów Zjednoczonych, jako jedna z nielicznych na świecie ma dostęp do największych zbiorów realnych danych medycznych.
- To jedno z naszych największych aktywów. Dane skrywają w sobie mnóstwo zależności i wiedzy. Dzięki ich analizie możemy przewidywać progresję choroby, a dzięki temu proponować najbardziej skuteczne ścieżki leczenia. Analiza danych pozwala nam wyciągać wnioski – tłumaczy Wojciech Kozłowski, drugi z założycieli.
Tworzenie takich systemów nie jest jednak proste. To właśnie sprawia, że większość projektów ma charakter badawczo rozwojowy. Dlatego też TangramCare stale współpracuje z jednostkami badawczymi i uczelniami, zwłaszcza z rodzimą Politechniką Białostocką.
- Obecnie żyjemy w czasach, w których każda kolejna dziedzina życia jest rewolucjonizowana przez IT, w tym też system ochrony zdrowia. Postanowiliśmy całą naszą energię poświęcić zagadnieniom, które są naprawdę ważne. Codziennie przychodzimy do pracy z myślą, że tworzymy rozwiązania które poprawiają sposób leczenia ludzi. Dzięki temu kolejne pokolenia będą mogły żyć dłużej i lepiej. Wierzymy, że Białystok może dać nam synergię niezbędną do rozwiązywania trudnych problemów branży medycznej. Bardzo dobre uczelnie, infrastruktura, dużo zieleni - to sprawia, że chcemy rozwijać się właśnie tu. Cały czas poszukujemy ludzi, którzy są kreatywni, mają otwarty umysł i lubią pracować nad ambitnymi wyzwaniami – nie miał wątpliwości Maciej Sawicki, zajmujący się w firmie rekrutacją.
Ewa Sokólska

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×