25 kwietnia 2018

Ostrów Wielkopolski będzie mieć podstrefę SSE


Dla mieszkańców oznacza to, że powstaną nowe firmy i przedsiębiorstwa i tym samym wielu miejsc pracy. Dla miasta decyzja ta oznacza przede wszystkim ogromny impuls do rozwoju gospodarczego. W piątek 29 września 2007 r. ukazało się w Dzienniku Ustaw, rozporządzenie podpisane przez premiera w sprawie powstania w Ostrowie Wielkopolskim podstrefy Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- Nasze starania zostały zwieńczone sukcesem, aczkolwiek traktuję to jako milowy krok, bo o pełnym sukcesie powiemy wtedy, gdy na terenie strefy będą otwierać się pierwsze firmy – powiedział Radosław Torzyński, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Najpierw komplet dokumentów władze miasta przesłały 15 lutego 2007 r. do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu. Ale w międzyczasie zmianie uległy przepisy o działaniu SSE. To z powodu tzw. mapy oddziaływania – konieczności ujednolicenia stref działających na terenie jednego powiatu, trzeba było powtórzyć procedurę i złożyć dokumenty w Kamiennogórskiej SSE.
Ulokowaniem swoich inwestycji w Ostrowie Wielkopolskim zainteresowanych jest w tej chwili czterech inwestorów. Grunty objęte strefą na zasadzie umowy przekazane zostaną Zarządowi Strefy. To ona będzie je sprzedawać inwestorom. Ten mechanizm powala unikać formy przetargowej i wybierać zgodnie z prawem inwestora, który daje najwięcej korzyści, tworzy najwięcej miejsc pracy, ponosi największe nakłady itp.
- Korzyść dla inwestora to zwolnienia w podatku dochodowym. W zależności od wielkości firmy może to być od 40 nawet do 60 proc. Przedsiębiorca może odliczyć maksymalnie nawet 60 proc. wartości inwestycji w podatku. To, co zainwestował odbiera w podatku – wyjaśniała I. Matuszczak-Szulc. Warunkiem skorzystania z możliwości inwestycji Strefie jest wartość inwestycji – minimum 100 tys. euro oraz odpowiedni profil produkcji. Nie mogą tam być np. podmioty z branży handlu hurtowego i detalicznego, magazyny.
- Korzyści dla miasta to realny wpływ na zmniejszenie bezrobocia. Zysk ze sprzedaży gruntów, który możemy wykorzystać na inne działania proinwestycyjne, podatek od nieruchomości, udział w podatku od osób fizycznych – wyliczał Prezydent R. Torzyński. – Ale najważniejszy to impuls do rozwoju gospodarczego.
Przedwojenny burmistrz Ostrowa Stefan Rowiński pokazał, że warto zabiegać o rozwój gospodarczy miasta. Wtedy Fabryka Wagon była impulsem do rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego. Ostrowska strefa obejmować będzie 5,85 ha. To jednak dopiero początek. Minister gospodarki Piotr Woźniak zapowiedział rozszerzenie ostrowskiej strefy o 40 hektarów należących do Centrali Zbytu Węgla.
Znając wartość tych terenów zgłosiliśmy je do konkursu ,,Grunt na medal’’. Ten obszar z własnymi bocznicami jest ewenementem, także w skali kraju. Stąd takie zainteresowanie, by objąć je strefą. Nie wykluczam, że także pozostałe miejskie tereny inwestycyjne m.in. przy ul. Osiedlowej zostaną włączone do strefy. – powiedział prezydent Ostrowa. Rozszerzenie Strefy może nastąpić w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. (ebi./źródło: Janusz Grzesiak, UM Ostrów Wlkp.)
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×