23 czerwca 2018

Kamiennogórska strefa jeszcze większa


Obszar Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości został powiększony o prawie 100 ha decyzją Rady Ministrów. Większość włączanych terenów już ma swoje przeznaczenie.
Jak powiedział Szymon Madera, prezes kamiennogórskiej strefy „Do niedawna dysponowaliśmy 240 ha. Są one zagospodarowane w około 70%. Teraz obszar objęty pomocą publiczną zwiększył się do prawie 339 ha. Nowe grunty są bardzo atrakcyjne, mają korzystną lokalizację, dostęp do mediów i szlaków komunikacyjnych” - i dodał – „Rozpoczęliśmy już rozmowy z władzami okolicznych miejscowości, które prosimy o wskazywanie terenów inwestycyjnych, które już wkrótce mogłyby znaleźć się na jej obszarze”.
 
Do tej pory kamiennogórską strefę tworzyły trzy podstrefy: Kamienna Góra, Jawor i Nowogrodziec. Aktualnie strefa dysponuje także terenami pod inwestycje w Jeleniej Górze, którą włączono do podstrefy Kamienna Góra, utworzono też dwie dodatkowe podstrefy: w Trzebnicy oraz w Ostrowie Wielkopolskim. Zwiększono też dotychczasowy obszar strefy w gminie Nowogrodziec i w Jaworze.
Dzięki temu, że są już projekty inwestycji, między innymi: Fabryka Mebli „Gawin”, Global Pollena, Stone Tech GmbH (w sumie jest ich około 15) łatwiej rozmawia się z miejscowymi władzami. Tym bardziej, że deklarowane nakłady inwestycyjne to prawie pół miliarda złotych i jest szansa na powstanie ponad 3000 nowych miejsc pracy..
Inwestując na terenie kamiennogórskiej strefy nabywa się prawo do korzystania z pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego. Można uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości. Decyzję taką wydaje gmina, na której terenie realizowana jest inwestycja.

Obecnie w kamiennogórskiej strefie działalność gospodarczą prowadzi bądź jest w trakcie realizacji inwestycji ponad 40 firm, w tym m.in.: BDN Grupa Wydawnicza Bauer (Nowogrodziec), Takata Petri Parts Polska (Krzeszów), Bo-Wa-De 2 (Kamienna Góra), Dr. Schneider (Janowice Wielkie), Ceramika Marconi (Piechowice) i Stelmet (Kowary). Nakłady inwestycyjne przekroczyły 1 mld 155 mln zł. Zatrudnionych jest ponad 4 tys. osób. (ebi./ssemp)
Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 września 2007 zmieniające rozporządzenie w sprawie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×