23 czerwca 2018

Opel zamyka fabrykę w Bochum


W Gliwicach zostaje...
Z końcem 2014 roku Opel likwiduje w Bochum zarówno fabrykę pojazdów, jak również produkcję i centrum logistyczne części zamiennych. Oznacza to jednocześnie likwidację ponad 4100 miejsc pracy. Produkcja Zafiry zostanie najprawdopodobniej przeniesiona do innych niemieckich zakładów. Oprócz Bochum, koncern General Motors dysponuje jeszcze trzema fabrykami w Niemczech (Eisenach, Kaiserslautern i Rüsselsheim), dwiema w Wielkiej Brytanii (Ellesmere Port i Luton) i Polsce (Gliwice, Tychy) oraz po jednej w Austrii (Aspern), Hiszpanii (Saragossa) i na Węgrzech (Szentgotthárd).
To posunięcie ze strony amerykańskiego koncernu jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji planu, który zakłada wyjście z dołka finansowego przed 2015 rokiem. Europejski oddział GM przyniósł bowiem aż 18 mld dolarów strat od 1999 roku. Następne działania zakładają wprowadzenie aż 23 nowych modeli oraz 13 nowych silników w ciągu najbliższych 3 lat.
[ban]
Opel cascada z Gliwic

Zakład produkcyjny firmy Opel istnieje od 1962 roku, w roku 1979 było tam zatrudnionych ponad 20.000 osób, w roku 2004 już tylko 9.000. Według GM fabryka przez 15 lat przynosiła straty w Europie. Zaproponowany przez radę nadzorczą program restrukturyzacji, który miał zapewnić utrzymanie produkcji do końca roku 2016, a po tym okresie kontynuację w Bochum produkcji części zamiennych, przy zachowaniu 1200 miejsc pracy, został przez załogę odrzucony.
W konsekwencji malejącego popytu, producenci samochodów w całej Europie sukcesywnie ograniczają produkcję. Jak wynika z raportu Organizacji Przemysłu Samochodowego ACEA, która reprezentuje 13 czołowych europejskich producentów samochodów osobowych, samochodów ciężarowych i autobusów sprzedaż aut w Europie spadła w marcu br. o kolejne 10,3 %.
źródło: WPHI w Kolonii
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×