26 kwietnia 2018

Silniki diesla z fabryki GM w Tychach


Decyzja General Motors Manufacturing Poland o umieszczeniu produkcji silników 1.6 na Śląsku to nie tylko dobra informacja dla regionu, ale i dla całej gospodarki – powiedział wicepremier Janusz Piechociński podczas wizyty w zakładzie GMMP w Tychach. Przedstawiciele spółki poinformowali, że GM planuje przeznaczyć blisko 250 mln euro na nową inwestycję. Pierwsze egzemplarze silników Diesla o pojemności 1.6 l mają opuścić zakłady w 2017 r.
Zakład w Tychach znajduje się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dlatego dzięki decyzji Rady Ministrów wydłużającej działalność wszystkich SSE do 2026 r. inwestowanie na ich terenie staje się bardziej opłacalne i efektywne.
[ban]
Pierwsze zezwolenie w tym roku w Invest-Parku

Fabryka General Motors Manufacturing Poland jest największą zagraniczną inwestycją w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zatrudniającą w sumie 3500 osób (zakłady w Tychach i Gliwicach). 98 proc. wyprodukowanych samochodów oraz 90 proc. silników wysyłanych jest na eksport.
GMMP odpowiada m.in. za produkcję Opla Astry, kabrioletu Cascada i silników Diesla o pojemności 1,7 l. Suma inwestycji GM Manufacturing Poland w naszym kraju – po uwzględnieniu dzisiejszej decyzji – jest szacowana na blisko miliard euro
Prowadzony przez PAIiIZ od 2013 roku projekt zakłada uruchomienie produkcji silników spalinowych nowej generacji. W ramach nowej inwestycji zastosowanie znajdzie szereg innowacyjnych technologii, które opracowane będą przez zespoły badawcze GM z Niemiec i Polski. Warto podkreślić, że technologia, która będzie wykorzystywana do produkcji silników spalinowych nie została jeszcze uruchomiona w żadnym innym zakładzie na świecie.
Inwestycja GM przyczyni się do się do powiększenia i rozwoju bazy poddostawców sektora motoryzacyjnego w Polsce oraz może stać się bodźcem dla inwestorów także z powiązanych branż. Fabryka GM w Tychach to jedna z największych zagranicznych inwestycji w katowickiej strefie.
jagr./PAIiIZ
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×