21 maja 2018

12 tys. osób pracuje w KSSSE


Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zalicza się do największych w kraju. W minionym roku rozpoczęło w niej działalność dwanaście firm, a 24 dostały pozwolenia na inwestowanie.
- Spółki którym daliśmy pozwolenia, zadeklarowały zainwestowanie 145,5 mln euro i utworzenie 2,3 tys. nowych miejsc pracy. Obszar strefy powiększyliśmy o blisko 200 ha, nowe podstrefy powstały w Lubsku i Rzepinie - informuje Krzysztof Dołganow, prezes zarządu K-SSSE. Strefa ma swoje tereny od Karlina, Polic i Goleniowa w woj. zachodniopomorskim, poprzez Poznań i Chodzież w woj. wielkopolskim, po Bytom Odrzański w woj. lubuskim.
Pojawiają się usługi
Dominują w niej różne branże produkcyjne, ale pojawiać się zaczynają także usługi. Niemiecka spółka EWE chce budować w Rzepinie wielkie centrum logistyczne dla pracującej tam fabryki mebli Steinpol. Centrum usługowe zamierza też budować sama strefa. - W Kostrzynie urządzimy centrum obsługi transportu na 100 tirów, z hotelem dla kierowców, stacją paliw i warsztatem remontowym. Wydamy na to ok. 3,5 mln zł - zapowiada K. Dołganow. W różnej fazie budowy znajduje się 10 fabryk. Inwestorzy wydadzą na nie 101 mln euro, deklarują zatrudnienie 876 osób.
Wolnych 70 ha
Ministerstwo Gospodarki postanowiło, że do czasu nowelizacji ustawy o strefach, nie będą one powiększane, możliwe będzie tylko przesuwanie wolnych terenów między strefami. - Mamy w strefie wolnych 70 ha i chcemy z nich zrezygnować, w zamian za objęcie strefą podobnego obszaru w gminach Choszczno, Górzyca i Skwierzyna, gdzie mamy chętnych inwestorów - zapowiada Dołganow.

Czwarta w kraju
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała we wrześniu 1997 r. Początkowo miała tereny tylko w Kostrzynie, Słubicach i Gorzowie Wlkp., z czasem powstawać zaczęły kolejne podstrefy w miastach woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Dziś składa się z 20 podstref, a jej łączny obszar wynosi 1171 ha. Obecnie to czwarta pod względem zagospodarowania powierzchni strefa w kraju. Pozwolenia dostało 154 inwestorów, do tej pory fabryki zbudowały 44 firmy, które wydały 2 mld zł i zatrudniły ok. 12 tys. osób.
źródło: Gazeta Lubuska
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×