23 czerwca 2018

Unipaco i TPV w Kostrzynie


W ostatnim czasie w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej została uruchomiona fabryka opakowań firmy Unipaco oraz wmurowany kamień pod nową fabrykę telewizorów LCD koncernu TPV.
 
Firma Unipaco uzyskała zezwolenie na działalność w marcu 2006 i w przeciągu kilkunastu miesięcy wybudowała w Kostrzynie nowoczesny zakład produkcji opakowań powlekanych. W pierwszym etapie inwestycyjnym, który jest już na ukończeniu, firma ma zamiar zainwestować 2,13 mln euro, natomiast w kolejnym etapie - dalsze 4 mln euro. Na uroczystość otwarcia zakładu, która odbyła się pod koniec sierpnia, przybyli przedstawiciele zarządu firmy Unipaco, władze Kostrzyna oraz Strefy.
 
Natomiast w Gorzowie wmurowano kamień węgielny pod budowaną kosztem 41 mln euro fabrykę tajwańskiego koncernu elektronicznego TPV Technology – producenta ciekłokrystalicznych monitorów i telewizorów. W zakładzie znajdzie pracę ok. 1,2 tys. ludzi. Gorzowski zakład TPV ma stać się przyczółkiem tajwańskiej firmy do ekspansji na rynek europejski. Pierwsze monitory i telewizory LCD zjadą z taśmy produkcyjnej wiosną przyszłego roku. W zakładzie w Gorzowie początkowo będzie produkowanych ok. 4 mln ciekłokrystalicznych telewizorów i monitorów rocznie, docelowo ich produkcja ma zostać zwiększona do 6 mln sztuk rocznie.
Równolegle z budową nowej fabryki rozpoczyna się rekrutacja pracowników. Na początku poszukiwana będzie kadra kierownicza. Rekrutacja innych pracowników, w tym produkcji bezpośredniej ma ruszyć w styczniu lub lutym. W zakładzie zostanie zatrudnionych ponad tysiąc osób, a zgodnie z szacunkami drugie tyle może znaleźć pracę firmach kooperujących z koncernem.
Tajwański inwestor skorzystał z pomocy miasta, które uzbroiło teren we wszystkie media i wybudowało drogę łączącą przyszłą fabrykę z zachodnią obwodnicą Gorzowa. Miasto wprowadziło też ulgi podatkowe dla inwestora.
TPV jest jednym z największych światowych producentów monitorów i odbiorników telewizyjnych w technologii LCD. Grupa posiada sześć zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Chinach i Brazylii; zatrudnia łącznie ponad 25,5 tys. pracowników
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×