30 marca 2020

SSE - Kraków - Technology Park


Krakowski Park Technologiczny rozpoczął działalność z początkiem 1998 roku. Głównym powodem powołania KPT posiadającego status specjalnej strefy ekonomicznej było poszukiwanie instrumentów wsparcia restrukturyzacji przemysłu Małopolski. Cel ten został w dużym stopniu osiągnięty. Obecnie Kraków uważany jest za miasto, w którym dynamicznie rozwija się przemysł z branży high-tech, a Krakowski Park Technologiczny stanowi wizytówkę Małopolski.

Krakowski Park Technologiczn
y pełni także rolę spółki zarządzającej krakowską specjalną strefą ekonomiczną, która została powołana do końca grudnia 2017 roku. Zarząd KPT - w imieniu Ministra Gospodarki - wydaje inwestorom zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Strefy. Obecnie łączna powierzchnia strefy wynosi 416,67 ha.
Oferta KPT zawiera zarówno tereny inwestycyjne typu greenfield jak i przestrzeń biurową do wynajęcia.

Podjęcie inwestycji na terenie objętym strefą upoważnia przedsiębiorców do korzystania z pakietu pomocy publicznej, w tym w szczególności do częściowych zwolnień z płacenia podatku dochodowego.

W chwili obecnej krakowska specjalna strefa ekonomiczna składa się z następujących podstref:
- Kraków Śródmieście
- Tarnów
- Kraków Nowa Huta
- Kraków Podgórze
- Zabierzów
- Krosno
- Niepołomice
- Nowy Sącz
- Dobczyce
- Andrychów
- Gdów
- Oświęcim
- Słomniki
- Wolbrom
Wolne tereny inwestycyjne objęte statusem specjalnej strefy ekonomicznej znajdują się w następujących podstrefach: Tarnów, Nowy Sącz oraz Dobczyce, Gdów, Oświęcim, Słomniki, Wolbrom, Krosno i Niepołomice.

Na terenie strefy istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć transportowa: liczne drogi oraz linie kolejowe umożliwiające połączenia z Niemcami, Austrią, Węgrami, Republiką Czeską, Słowacją, Rosją i Ukrainą. W Krakowie znajduje się także międzynarodowe lotnisko pasażerskie i towarowe, które oferuje codzienne połączenia z wieloma stolicami europejskimi; m.in. Londynem, Paryżem, Rzymem, Kopenhagą, Berlinem, Wiedniem, a także innymi znaczącymi aglomeracjami - Frankfurtem, Genewą, Nowym Jorkiem, Chicago, Toronto i Tel Awiwem.

Dotychczas utworzono blisko 4000 miejsc pracy a wysokość poniesionych nakładów jest bliska 0.5 mld.
Lista inwestorów/Krakowski Park Technologiczny
AMK Kraków
Comarch SA
RR Donnelley Poland Sp. z o.o.
Motorola Polska Electronics Sp. z o.o.
AZ-AL. Sp. z o.o.
AZ Soft SA

Spółka Zarządzająca Strefą

Specjalna Strefa Ekonomiczna
Al. Jana Pawła II 37
31-116 Kraków
Tel.: (+48 12) 640 19 40
Fax: (+48 12) 640 19 45
e-mail: biuro@sse.krakow.pl
www.sse.krakow.pl  

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×