30 marca 2020

Powstanie nowy węzeł na autostradzie A4 w Niepołomicach


Codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i około 4300 samochodów osobowych. Przewiduje się, że Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która obecnie zajmuje ok. 500 ha gruntów i pracuje w niej ok. 4500 osób powiększy się i docelowo pracować w niej będzie 8000 osób, co wygeneruje dużo większy ruch pojazdów.

Wykonanie węzła Niepołomice ograniczy ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką (Obszar Natura 2000) i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej DW964.

28 września 2018 r. podpisano umowę na budowę węzła Niepołomice w ciągu autostrady A4 Kraków – Tarnów i drogi wojewódzkiej DW 964, który znacząco ułatwi dojazd do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. W uroczystości wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowy węzeł będzie zlokalizowany pomiędzy węzłami Kraków Wieliczka i Targowisko. Inwestycja pozwoli na bezpośrednie skomunikowanie z autostradą A4 Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, która obecnie zatrudnia ponad 4 tys. osób.

Nowy dojazd zyskają także mieszkańcy położonych w pobliżu miejscowości takich jak Gdów, Biskupice, Dobczyce, Kłaj, czy też znana z zabytkowej kopalni soli Wieliczka.

Wykonawcą inwestycji jest polsko-litewskie konsorcjum firm: TRAKCJA PRKiI S.A. z Warszawy i AKCINẺ BENDROVẺ „KAUNO TILTAI” z Kowna. Wartość umowy na budowę węzła, który z wyłączeniem okresów zimowych ma być gotowy w ciągu 15 miesięcy, wynosi 41 mln 840 tys. zł.

Zakres inwestycji obejmuje budowę dwupoziomowego węzła dla obsługi wszystkich relacji autostrady A4 oraz przebudowę dojazdowych odcinków drogi wojewódzkiej DW 964, w tym budowę dwóch rond. W obrębie węzła powstanie też nowe oświetlenie oraz ekrany akustyczne. Przełożone i uregulowane zostaną także koryta rzeki Podłężanki oraz potoku Zakrzowianka.

Inwestycja realizowana jest na podstawie trójstronnego porozumienia pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządami. Łączny koszt inwestycji wynosi 48 mln zł, z czego wsparcie rządowe to 27,5 mln zł. Projekt drogowy został opracowany na zlecenie burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Inwestorem zadania jest GDDKiA.

źr. GDDKIA
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×