23 czerwca 2018

Największa plantacja biomasy na Pomorzu


Spółka International Paper poinformowała o podpisaniu umowy z GreenWood Resources (GWR), na mocy której na Pomorzu powstanie największa w Europie plantacja biomasy.
- Jestem bardzo dumny, że to właśnie Polska została wybrana jako lokalizacja dla tej sztandarowej inwestycji. Jestem przekonany, że pomoże ona Polsce sprostać ambitnym europejskim celom związanym z rozwojem energii odnawialnej. Inwestycja ułatwi zapewnienie biomasy przemysłowi papierniczemu. Takie inicjatywy przyczyniają się do stworzenia nowych, zielonych miejsc pracy, jednocześnie pozytywnie wpływając na środowisko naturalne i bioróżnorodność. Realizacja celów ochrony środowiska i rozwoju gospodarki zarazem jest kluczowym elementem polityki naszego rządu - powiedział Marcin Korolec,  minister środowiska odnosząc się do projektu.
[ban]
Lody z Europarku Mielec

Komunikat jest zwieńczeniem bardzo udanego pilotażowego projektu zarządzanego przez GWR Poland dla International Paper, polegającego na prowadzeniu plantacji szybkorosnących hybryd topoli. Umowa zakłada dzierżawienie gruntów od lokalnych rolników w celu produkcji biomasy w trzy- i czteroletnim systemie rotacyjnym. Uprawa topoli poprawia wskaźnik ekologicznego wykorzystania gruntów oraz polepsza jakość gleby. Jednocześnie projekt pozwala na zwiększenie dochodów i poprawienie sytuacji finansowej lokalnych samorządów.
Obecny potencjał produkcyjny biomasy w Polsce jest niewystarczający, aby pokryć potrzeby przemysłu, który stoi w obliczu realizacji celów unijnej polityki energetycznej. Co więcej, rozwiązania systemowe w Polsce ograniczają ilość drewna, która mogłaby zostać wykorzystana do produkcji biomasy. W związku z tym należy stworzyć nowe, zrównoważone źródło biomasy, w celu zapewnienia stabilnej podaży w rozsądnej cenie. Pomoże to Polsce wypełnić zobowiązania wobec UE, dotyczące udziału energii odnawialnej w ogólnej strukturze energetycznej.
źródło: PAIZ
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×