23 czerwca 2018

Amerykanie zacieśniają relacje z Pomorzem


Pomorski klaster - Interizon
W Gdańsku 28 października doszło do kolejnego amerykańsko-pomorskiego spotkania biznesu zorganizowanego przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce. W wydarzeniu wzięli udział inwestorzy z USA, lokalni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele rządu.
To już trzecie spotkanie biznesmenów z lokalnym i zagranicznym kapitałem w regionie. Amerykańska Izba Handlowa w Polsce w tym roku otworzyła swój oddział w Gdańsku, który wspólnie z firmą Flextronics zorganizowała spotkanie przedsiębiorców i przedstawicieli administracji publicznej. Celem wydarzenia była integracja środowiska pomorskiego i zacieśnianie współpracy z inwestorami zagranicznymi.
[ban]
Czy polskie firmy skorzystają na umowie USA-UE?

Dominującym tematem był Pomorski Klaster ICT – Interizon, który został określony w 2011 r. jako najszybciej rozwijający się w Polsce. W ramach struktur Klastra funkcjonują 132 podmioty m.in. korporacje, MŚP, i uczelnie, które łącznie zapewniają zatrudnienie 24 tys. pracownikom.
- Województwo pomorskie to region wyjątkowo ważny na polskiej mapie inwestycji. Nie jest on jednak dobrze znany zagranicznym inwestorom i nadal wymaga wsparcia oraz promocji w celu polepszania klimatu inwestycyjnego – mówi Klaudia Jackowska, dyrektor oddziału Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce w Gdańsku (foto u góry). – Zadaniem AmCham na Pomorzu jest stworzenie platformy współpracy między lokalnym biznesem a przedsiębiorcami z kapitałem zagranicznym oraz reprezentowanie ich wspólnych interesów przed przedstawicielami organów państwowych.
Uczestnicy spotkania omawiali możliwe rozwiązania wspólnych problemów i podejmowali próbę określenia kluczowych zagadnień biznesowych w regionie. Szczególnymi gośćmi spotkania byli Joanna Podgórska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności PARP, Dorota Dabrowski, dyrektor Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.
Umowa o podwójnym opodatkowaniu z USA korzystna dla Polski

Coraz lepsza infrastruktura, większa stabilność systemu podatkowego i przychylność władz samorządowych oraz wykwalifikowana kadra czynią Pomorze atrakcyjnym regionem, gotowym na przyjęcie nowych inwestycji na swoim terenie. Tematem dominującym podczas spotkania były nowoczesne technologie informatyczne. W tym kontekście zagraniczni inwestorzy zwiedzili jedną z fabryk produktów elektronicznych w Tczewie zrzeszoną w ramach Interizon.
Pomorski Klaster składa się głównie z firm z sektorów: IT (48%), elektronicznego (10%), edukacyjnego (8%), usług (8%) i szkoleń (8%).

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland - AmCham) jest obecna w Polsce od 1990 roku. Celem działania Izby jest aktywne promowanie amerykańskich inwestycji w Polsce oraz działanie na rzecz poprawy klimatu inwestycyjnego. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 20 miliardów dolarów i które stworzyły ponad 180 000 miejsc pracy.
jagr./AmCham
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×