16 stycznia 2019

Suwalski technopark dla innowacyjnych


Ministerstwo Rozwoju przyznało Parkowi Naukowo-Technologicznemu Polska-Wschód w Suwałkach tytuł Akredytowanego Ośrodka Innowacji. To elitarna w skali kraju grupa ośrodków wspierająca innowacyjną przedsiębiorczość
W kraju takich miejsc jest tylko 38, w naszym regionie już dwa. Park w Suwałkach uzyskał akredytację dla swoich trzech wiodących kierunków: branży chemicznej i farmaceutycznej oraz szeroko pojętej przedsiębiorczości.
[ban]


Przedsiębiorstwa, które chcą uzyskać wsparcie finansowe – niezależnie czy to z grantów unijnych, czy też z krajowych - we współpracy z AOI analizują swoje potrzeby i możliwości w sferze innowacji, by finalnie złożyć stosowny wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
- Wielu przedsiębiorców ma świetne pomysły, ale jednocześnie równie często ma spory problem z przełożeniem tego na opis we wniosku. To jest właśnie nasza rola jako Ośrodka. Nasi doradcy czasami podpowiadają też z jakich programów wsparcia czy w jakich konkursach warto wystartować – opowiada Rafał Peszka, prezes suwalskiego techno parku.
Prócz usług typowo doradczych, ośrodki innowacji pomagają też przedsiębiorcom w znalezieniu dostępu do potrzebnych im technologii, czy wręcz wspierają zakładowe działy badawczo-rozwojowe.
- W ramach wsparcia firmy mogą np. korzystać z naszej infrastruktury badawczo-rozwojowej, w tym laboratoriów, które są niezwykle mocna stroną naszego parku – dodaje Rafał Peszka.
Najbliższy nabór wniosków na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw kończy się 30 września. Do zdobycia się dotacje do wysokości 420 tys. zł (poziom dofinansowania: do 70%). Z działania mogą skorzystać – mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Czas realizacji przedsięwzięcia do 36 miesięcy.
Park Naukowo-Technologiczny Polska – Wschód w Suwałkach powstał by umożliwić rozwój młodym przedsiębiorstwo w obszarze nowych technologii, opierająca się na wynikach prac naukowych, badaniach własnych, zaawansowanych analizach i dostępie do specjalistycznej aparatury. Pierwsze firmy w suwalskim parku wprowadziły się w 2012 r.
Dziś zlokalizowanych jest już 45 przedsiębiorstw, 9 w ramach wirtualnego biura. W sumie we wszystkich firmach zatrudnionych jest ok. 220 pracowników.
Suwalski park to nie tylko innowacyjne laboratoria, sale konferencyjno-wystawiennicze, ale również przyległe do obiektu, doskonale przygotowane pod inwestycje tereny (ok. 5 ha). Podzielone na działki, są zlokalizowane przy jednej z głównych arterii Suwałk.
Ewa Sokólska
Park Naukowo Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach
 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×